Akdeniz bahçeye girerse

Akdeniz’in sıcak etkisini bahçenize taşımak ister misiniz? Seramik sanatçısı Yıldız Parlakyiğit’in Urla’daki bahçesi ve Ayşe Şirin’in stil sırları size fikir verebilir. Doğal, samimi ve bol renkli bir bahçe. Biraz Ege Adaları’nın serinliğini biraz da İspanya’nın sofistike ögelerini barındırıyor.

Dingin mavi-beyaz
Oturma grubunun ortasında şarap fıçısından dönüştürülmüş bir orta sehpa yer alıyor. Orta sehpada Yıldız Hanım’ın atölyesinden seramik kuşlar; sehpanın hemen yanı başında ise enginar çiçekleri yer alıyor.

Tek kişilik düşler
Rahat bir sandalyede akşamüzeri tatlı bir düşe dalabilirsiniz…

AKDENİZ BAHÇELERİ İÇİN STİL SIRLARI
Ayşe Şirin, Cem Botanik.
“Akdeniz stili bahçelerde aha çok renk ve canlılık hakimdir. Sıcak iklime sahip olduğu için turunçgiller, zeytin,  begonvilleri bahçede sıkça görebiliriz. Özellikle mis kokulu portakal, limon ağaçları, şirin görüntüleriyle  bodur kumkuatlar bu bahçelerin olmazsa olmazı. Bu tarz bahçeler formasyonu olmayan daha doğal, formu  bozuk, doğa ile bütünleşmiş yapılara sahip. Farklı rüzgar gülleri, renkli mumluklar, naturel taşlar aksesuar  olarak kullanılabilir. Hoş kokulu bitkilerin ağırlıklı olduğu bahçelerde lavantaları, perennil otsu bitki gruplarını  sıkça görürsünüz. Yürüme yollarında şekli olmayan doğal ama otsu bitki grupları ile bütünleşmiş yollar vardır. Hemen hemen tüm bahçelerde kekik, nane, adaçayı gibi kokulu baharatlara ait yer örtücülere  rastlarsınız. Bu sebeple son derece taze bahçelerdir. Zaten bahçede yetişen bu bitkiler aynı zamanda mutfakta da değerlendirilir. Süs havuzlarına bu tarz bahçelerde çok rastlamayız. Ama ufak bir su öğesi ve çevresinde,  Delphinum, Salvia, İris ekilebilir. Nilüfer gibi bitkileri, kesin hatları olmayan daha doğal bir su öğesi içinde  kullanabilirsiniz. Doğal malzemelerle hazırlanmış ve başta mavi olmak üzere renkli minderle kaplı oturma  grupları, hasır parçalar Akdeniz bahçelerinin dekorasyon öğesi olarak yer alır.”