Aile mutfağına geçiş

İki kişilik hayatları zamanla kalabalıklaşan ailenin evde değişime en çok ihtiyaç duyulan alanı mutfak. Mevcut planını değiştirmeden yeni yaşamlarına adapte ettik.

ÖNCESİ: Evin kapı girişinde konumlanan mutfağı bir tarafta koridora, diğer taraftaysa çamaşır odasına açılıyor. Bir duvarında pencere, diğer duvarlarda giriş ve çamaşırlık kapısıyla bölünen alanlar yüzünden falza depolama ünitesi ve çalışma tezgahı yerleştirilememiş. Eski tip bir yerleşim olduğundan bulaşık makinesine de yer  ayrılmamış. Pencerenin küçük olması yüzünden gün ışığı alamayan mutfak iki kişi için yeterliyken kalabalıklaşan ailenin ihtiyaçlarına cevap veremiyor.

SONRASI:
• Yeni aile düzenine adapte edilen mutfakta ailenin sosyalleşebileceği, bir arada olabileceği kullanışlı ve samimi bir yerleşimden yola çıktık.
• Hangi aile bireyinin mutfağı nasıl, ne için ve ne zaman kullandığı, günün hangi saatlerinde daha kalabalık olduğu gibi detayları göz önüne alarak buna göre bir yerleşim planı hazırladık.
• Yemek pişirirken gereçlerin, baharat kavanozlarının sürekli el altında durması için ocak bölümünde tezgahı uzattık. Bu bölümde tezgah arasını da maksimum düzeyde değerlendirdik.
• Gittikçe daha çok kullanılan bir yaşam alanına dönüşen mutfakta çocukların ödevlerini yapacakları, aile bireylerinin birlikte vakit geçirebilecekleri, sabah kahveye gelen arkadaşları da düşünerek tezgaha bağlı bir yarım ada ünitesi planladık. Ada ünitesi aynı zamanda koridor geçişini de keserek mutfağı izole ediyor.
• Giriş kapısının yerini değiştirerek buzdolabı, pişirme kolonu ve tazgah için daha çok alan kazandık.
• Önceden koridor kısmında konumlanan yıkama bölümünü pencere önüne taşıyarak ışıktan daha fazla  yararlandırdık.
• Çamaşırlık bölümünün kapısını iptal ederek mutfakla bütünledik. Böylece bu bölüme daha çok dolap ekleyerek mutfak için ekstra depolama alanı yarattık.

Lineadekor.


Her yere, her köşeye dolap
Her köşeyi değerlendirmek için özel imalat dolap sistemleri oldukça avantajlı çözümler sunuyor. Buradaki gibi tezgah alanı geniş değilse kahve makinesi, mikser gibi el aletleriniz için, kullanmadığınız zaman yer kaplamamaları için, kendinden tezgahlı bir dolap sistemi ya da tezgaha oturan panjur kapak sistemi yaparak çalışma alanını her zaman düzenli tutabilirsiniz.

Ikea.