ahşap-ev-tasarımları
ahşap-ev-tasarımları

Ahşap ev modelleri ve tasarımları – Kütük evlerin avantajları

Son güncelleme:

Ahşap ev modelleri ve tasarımları her zaman içimizi ısıtmıştır. Şehirlerdeki betonlaşmadan bunalan herkesin ideal ev hayalini süsleyen ahşap ev modelleri, inşaat tekniklerinin gelişmesi ve farklı formların sunulmasıyla ön plâna çıkıyor.

Pratik kurulumu, ısı yalıtımı, ses geçirmezliği, sağlamlığı ve doğal enerjisi nedeniyle avantajlı olan ahşap evler, sakin bir yaşam sürmek isteyenlere alternatif olarak revaçta.

Ahşap ev tasarımları

AHŞAP EV TASARIMLARI HER ZEVKE HİTAP EDİYOR

Her zevke hitap eden ahşap ev tasarımları, diğer faktörlerle birlikte değerlendirildiğinde maliyet olarak da ekonomik bir seçenek oluyor. Görselliği ile çevresine kalıcı bir güzellik yansıtan ahşap evlerin modası hiçbir zaman geçmiyor. Yüzyıllardır vazgeçilmeyen, zamansız bir yapı malzemesi olan ahşap, doğal, estetik, konforlu ve kullanışlı yaşam alanları oluşturmak için ilk sıralarda tercih ediliyor.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN AHŞAP EV TASARIMLARI

Şehrin merkezi bölgelerinden uzakta, yeşil alanlar arasında dinlenmek için benzersiz bir fırsat sunan ahşap evler, bazı karakteristik özelliklere göre tiplere ayrılıyor.

KANADA TARZI KÜTÜK EVLER

Kanada tarzı kütük evler, tabanda geniş bir alan ile başlayıp en tepede daralan çatı katıyla birleşiyor. Genelde 3 katlı olarak yapılan Kanada tarzında, doğal görünümün korunmasına öncelik veriliyor. Büyük çapta kütüklerin farklı yapı malzemeleriyle birlikte kullanıldığı görülüyor. Büyük ve panoramik pencereler sayesinde ışıktan azami fayda sağlamak hedefleniyor. Soğuk iklimlerde ısı kaybını önlemek için içten yalıtım uygulanabiliyor.

KANADA TARZI KÜTÜK EVLER

AMERİKAN TARZI AHŞAP EVLER

Amerikan tarzı ahşap evler genellikle tek ya da iki katlı, villa görünümlü, verandalı, çok odalı ve geniş olarak inşa ediliyor. Yapının çevresi müsaitse garajı ve bahçesi mutlaka oluyor. Dış duvarlarda dekoratif amaçlı farklı materyaller kullanıldığı görülüyor. Örneğin garaj duvarı tuğla ile kaplanarak farklı bir tarz yakalanabiliyor.

AMERİKAN TARZI AHŞAP EVLER

KONTEYNER TARZI AHŞAP EVLER

Konteyner tarzı ahşap kulübeler, yalın tasarımları tercih edenlere alternatif çözümler sunuyor. Tek katlı olan bu yapıların kurulumu için profesyonel destek alıp almama kararı size kalıyor. Sade projeleri ile kendin yap etkinliği gibi basitçe monte edilebiliyor. Oda sayısı az, rahat ve az bakım gerektirdiği için günübirlik mekânlarda, bağ evi projelerinde veya çocuksuz aileler tarafından tercih ediliyor.

MODERN AHŞAP EVLER

Modern ahşap evler, hem farklı teknik malzemelerin harmanı hem de boyanabilir kütüklerin yarattığı görsellikle birleşerek yeni nesil tasarımlar ortaya çıkarıyor. Tamamen ahşap olan evlerdeki doğallığın durgun görüntüsüne hareket kazandırmak isteyenler, kapı ve pencereleri canlı renklere boyayarak dinamizm etkisi yaratıyor.

Modern ev

AHŞAP EVLERİN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI

Ahşap ev yapımı soğuk ülkelerde yaygın olduğu gibi Türkiye’de de köklü bir geçmişe sahiptir. Mimari kültürümüzde geniş bir yeri olan ahşap evlerin, teknolojik gelişmelerin de desteğiyle daha güvenli yaşam alanları olarak inşa edilmesine ağırlık verilir.

Ahşap evlerin ısı geçirgenliği kütük evlere göre daha zayıftır. Akdeniz iklimi gibi ılıman bölgelerde işlenmiş parça kerestelerden yapılan ahşap evler makbul iken, çok soğuk karasal iklimde geniş ve ağır olan tek parça kütüklerden yapılan kütük ev modelleri makbuldür.

Ahşap evlerin yangına karşı dayanıksız olduğu düşünülse de gelişmiş tekniklerin kullanıldığı yapılarda yangın riski asgariye çekilir. Beton evlerden daha düşük risk taşıyan ahşap evlerin çatıları da çökmeye karşı azami derece dayanıklıdır.

En çok korkulan doğal afetlerden biri olan deprem karşısında da güvenli bir yaşam alanıdır. Bakım konusunda sizi zorlayacak ciddi bir sorun yaratmazlar ancak çok kaliteli ağaçlardan inşa edilmiş olan kütük evlerde on yılda bir vernik atılması gerekebilir.

Ahşap dekorasyon ürünleri ve kendin yap tarifleri