Ahır kapıları hala modada mı? İç tasarımcılar, oldukça sevilen rustik özelliği önemsiyorlar

Tasarımcılar, rustik tarzın vazgeçilmezi olan kullanışlı ve göz alıcı ahır kapısının hiçbir yere gitmeyeceğini söylüyorlar.

Tamamen rustik tarz herkesin tercih etmediği bir tarzdır, ancak organik ve hafif kırsal görünümün bazı özellikleri genel olarak sevilmektedir; doğal ahşap ve antika mobilyalar kimin hoşuna gitmez ki? Tarzın diğer temel unsurları trendlerle birlikte gelip gidiyor gibi görünüyor, ancak rustik aşıkları neyin gerçekten zamansız olduğu konusunda şaşkına çeviriyor.

Ahır kapısı, bu anlaşılması zor özelliklerden biridir ve bazı mekanları daha çekici hale getirirken diğerlerini tamir edilemez hale getirebilir. Ahır kapılarının hala popüler olup olmadığı konusunda iç mimarlarla konuştuk. Ahır kapılarının hiçbir yere gitmediği konusunda genel bir fikir birliği var gibi görünse de akılda tutulması gereken bazı tasarım hususları var. İşte bu görünüm hakkında bilmeniz gerekenler ve bir ahır kapısını modern rustik iç mekanınıza nasıl entegre edeceğiniz.

AHIR KAPILARI HALA MODA MI?

Ahır kapıları hala modada mı

Tasarım uzmanları, yeni yıl ve sonrasında ahır kapılarının nasıl evrim geçirdiğini paylaştılar. Ahır kapınızı korumanız veya yenilemeniz gerekip gerekmediği konusundaki düşünceleri burada.

Ödüllü mimar ve Kimmel Studio Architects’in genel müdürü Devin Kimmel, “Ahır kapılarının hala oldukça popüler olduğunu” belirtiyor. Bir iç tasarım trendi olmasına rağmen, tasarım özelliğinin zaman zaman abartıldığına katılıyor, ancak bir ahır kapısının bilinçli bir şekilde kullanıldığında bir alanı gerçekten yükseltebileceğini söylüyor.

“Benim görüşüme göre, ahır kapılarının sağlayabileceği birçok fayda var. Birçok tarz ve malzeme seçeneği mevcut. Bağlamına bağlı olarak, bir zarafet katmanı, rustik bir tat veya birçok farklı nitelik ekleyebilirler” diyor Devin.

ALANDAN TASARRUF SAĞLIYORLAR

Devin, ahır kapılarını çok yönlülükleri nedeniyle sevdiğini ve çeşitli kullanımlara sahip küçük alanlarda iyi çalıştıklarını belirtiyor. Ayrıca, dış ortamı içeriye getirme yeteneğine sahip olduklarını da ekliyor.

“Ayrıca, savrulmadıkları için yerden tasarruf sağladıklarını da unutmamak gerekir. Bu özellikleri özellikle küçük odalarda veya sınırlı alana sahip alanlarda avantajlı kılar. Ahır kapıları aynı zamanda bir evin doğal çevresine bağlanmasına da yardımcı olabilir ve doğayla bağlantı, tasarımlarımızın önemli bir vurgusudur” diyor Devin.

Devin, ahır kapılarının çoğu alanda işe yaradığını ancak kurulumdan önce evin genel tasarım stilinin dikkate alındığını belirtiyor.

“Herhangi bir tasarım özelliğinde olduğu gibi, tasarımcı veya müşteri tarafından ne kadar zorlanırsa zorlansın, asıl sorun ancak mimar onları ait olmadıkları bir mekana yerleştirmeye çalıştığında ortaya çıkar” diyor.

AÇIK PLANLI BİR ALANI BÖLEBİLİYOR

Ahır kapıları hala modada mı

Ahır kapıları, bir alanı birden fazla işlevle veya açık planlı bir oturma odasıyla doğal olarak bölebilme yeteneği ile, aynı zamanda onları zamansız ve yerini doldurulamaz bir tasarım özelliği haline getiriyor. İngiltere merkezli Hush Kitchens tarafından tasarlanan bu mutfağın örneğinde, ahır kapıları uzun bir taş duvarı delmek için kullanılıyor. Siyah metal korkuluk boyunca kayarak, modern rustik mutfağa farklı bir doku ve görsel ilgi katıyorlar.

“Sürgülü ahır tarzı kapılar, uzun ve nispeten dar bir mutfak için ideal bir çözüm olduğu için çok fazla yer tasarrufu sağlıyor. Diğer bir avantajı ise normal menteşeli kapılardan çok daha geniş bir açıklık sağlayabilmesi ve alanı açmak için geriye doğru itilebilmesidir,” diyor Hush Kitchens yöneticisi Chris Spink.

Ahır kapıları hala modada mı

“Modern çiftlik evi ve rustik pansiyon gibi tarzların devam eden popülerliği göz önüne alındığında, ahır kapılarının hiçbir yere gitmeyeceğini düşünüyorum. Bir ahır kapısını seviyorum çünkü onları nasıl boyadığınıza ve etraflarındaki dekoru nasıl tasarladığınıza bağlı olarak çok temiz ve modern veya çok antika ve rustik görünebilirler,” diyor Kathy Kuo’nun iç tasarımcısı ve CEO’su Kathy Kuo Ev.

Ahır kapıları, bireysel tarzlara göre özelleştirildiğinde evin geri kalan tasarım şemasına güzel bir şekilde uyum sağlar; tamamen rustik tek yol değildir. Kathy, seçtiğiniz dokuları klasik bir ahır kapısıyla eşleştirmenin tüm görünümü bir sonraki seviyeye taşıyabileceğini söylüyor.

“Modern çiftlik evi tarzındaki şık bir görünüm için kontrast siyah ferforje donanımla vurgulanan sıcak beyaz tonları deneyin veya zamanda geriye bir adım gibi bir his vermek istiyorsanız kapıda daha yıpranmış bir doku kullanın,” diyor.