Açık havada bayram

Bu bayram misafirlerinizi evinizin balkon, teras ve bahçe gibi açık hava mekanlarında ağırlayacaksanız, bu alanları misafirlerinizi keyifle ağırlayabileceğiniz, birlikte yemek yiyip, sohbet edebileceğiniz hem göze hitap eden, hem de fonksiyonel köşelere dönüştürebilirsiniz. İşte size fikir verebilecek birkaç düzenleme…

Sahneyi renklendirin
Alanınız ne kadar küçük olursa olsun, bu alanı daha eğlenceli ve renkli hale getirebilirsiniz. Rengarenk kağıt fenerler, kırmızı bir masa örtüsü ve capcanlı renklerde çiçekler ile misafirleriniz için keyifli bir masa hazırlayabilirsiniz. Misafirlerinizin rahat etmesi için sandalye ya da koltuk üzerine yastık ve minderler eklemeyi de unutmayın.


İçeriyi dışarıya taşıyın

Dışarısı için uygun mobilyanız yok mu? Eğer yağmur yağmıyorsa bayram ya da tatil döneminde evdeki yemek masanızı, sandalyelerinizi, porselen ve cam eşyalarınızı dışarıya taşıyarak dışarıda da şık ve rahat bir düzen oluşturabilirsiniz.


Eskiyen yüzeyleri onarın

Açık hava mekanlarınızın zemini eskidiyse bayram öncesinde biraz boya yardımıyla zemini hem yenileyebilir, hem de renklendirebilirsiniz. Canlı bir renk tercih edebilir, bu rengi suya dayanıklı perde ve diğer eşyalarda da tekrar edebilirsiniz. Eğer ahşap bir zemininiz varsa öncesinde zımparalayın ve boya olarak da ayak trafiğine ve hava koşullarına dayanıklı boyalardan kullanın.


Kendin yap büfe

Misafirlerinizin tümünü oturtacak kadar geniş bir alanınız yoksa bir sehpa ya da masa üzerini renkli bir örtü ile örttükten sonra üzerini kendi yaptığınız lezzetlerle donatabilirsiniz. Böylece misafirleriniz için mini bir kokteyl köşesi oluşturabilirsiniz.


Işıklandırın

Eğer misafirlerinizi çoğunlukla gece ağırlayacaksanız yemek yiyeceğiniz alanı minik lambalarla ışıklandırabilirsiniz. Yukarıya asacağınız birkaç renkli şemsiyenin kenarlarını da lambalarla süsleyebilirsiniz. Mumlu ya da güneş enerjisiyle çalışan fenerler de masa üzerinde ya da bahçenizin çeşitli köşelerinde keyifli bir görünüm yaratmanızı sağlayabilir.


Fotoğraflar: HGTV, One Charming Party – Nicole Hill Gerulat, Brian Patrick Flynn, OxfordGarden