Abinin odasında kardeşe yer açtık

SONRA

ÖNCE

IKEA ile birlikte yaptığımız ev yenileme çalışmasında bu ay ikinci çocuğuna hamile olan Yeşim Ülker’in Göztepe’deki evindeydik.

Cibinlik
Gulliver bebek yatağı üzerinde kullanılan Fabler cibinlik bebeğinizi korur ve masalsı bir hava yaratır. Fabler cibinlik: 29,99 TL.

İşiniz kolaylaşsın
Ektorp koltuğun yanına takılan Vandring askılık emzirirken anneye kolaylık sağlayacak. Vandring askılık: 12,99 TL.

Alt değiştirirken
Şişirilerek kullanılan alt değiştirme ürünü Gullunge, her yere taşınabilecek portatif bir ürün. Gullunge alt değiştirme pedi: 15 TL.

Siz de IKEA tarafından evinizin yenilenmesini istiyorsanız [email protected] adresine odanıza ait fotoğrafları mail atabilirsiniz.

~

SONRA

ÖNCE

Odanın ilk sahibine
Ailenin büyük oğlunun kullanacağı alanda daha canlı renkler tercih edildi. Bu alana bir de çalışma bölümü eklendi.

Düzenleyin
Kusiner çekmece içi düzenleyiciler ve Ikea PS Fangst oyuncak depolama ürünleri ile oda daha düzenli olacak. Kusiner çekmece düzenleyi: 19,99 TL. Ikea PS Fangst oyuncak depolama: 12,99 TL.

Bütçe
Karyola: 119 TL.
Dolap: 815,96 TL.
Tekstil: 802,64 TL.
Ayd›nlatma: 170,95 TL.
Aksesuarlar: 817,78 TL.
Perde: 122,48 TL.
Halı: 124,98 TL.
TOPLAM: 2.973,79 TL.

IKEA İç Mimarı Yelda Aydın, ilk önce ev sahibi Yeşim Ülker ile görüştü. Oda Jotun tarafından bebek ve çocuk odasına uygun olarak mavi ve sarıya boyandı.

Planlama yapılırken, Yeşim Hanım’ın önceden sadece 11 yaşındaki oğlunun kullandığı oda hem çocuk hem bebek bölümü olarak iki ayrı fonksiyona ayrıldı. Bebeğin olduğu alanda daha yumuşak renkler kullanıldı. Bebek yatağı annenin kolay erişebilmesi için girişe konuldu. Buradaki gece aydınlatması bebeği rahatsız etmemesi için ayak ucuna takıldı. Koltuk annenin emzirmek ve dinlenmek gibi işlevlerini yerine getirmesi için bebek yatağının yanına yerleştirildi. Koltuğun sol tarafına bebeğini emzirirken kolaylıkla mama önlüğü veya havlu-beze erişmesi için askı sistemi takıldı. Stuva dolaplar hem açık hem de kapalı kullanılarak işlevsellik ön plana çıkarıldı. Odanın iki fonksiyona ayrılması Expedit kitaplıkla tamamlandı. Çocuk bölümünde daha canlı renkler tercih edildi. Yatağın kenarına takılan raflarla ve bu alanda kullanılan aydınlatma ile yatağında kitap okuyabileceği bir yer tanımlanmış oldu. Rahat ve işlevsel bir çalışma ortamı planlanırken kitaplar için raf, notlar için mıknatıslı pano ve kalemler için mutfak rayı Grundtal tercih edildi. Tekerlekli keson sayesinde ekstra bir depolama alanı sağlandı. Yatak ile çalışma alanı arasında kalan dar alan ise Ikea PS Fangst kullanılarak hem görsel hem de fonksiyonel anlamda daha kullanışlı bir oyuncak depolama alanına dönüştürüldü. 
~
Bezler için
Gulliver bebek yatağının yanına asılan Kusiver cep sayesinde bebek bezleri her an el altında… Kusiver cep: 9,99 TL

Oyuncaklara
Expedit kitaplığının yanına asılan Krokig çocuk kancaları ek depolama alanı yaratıyor. Krokig kanca: 4,99 TL.

Ev sahibinin yorumu
“2 oğlumun rahat ve huzurlu bir şekilde kullanacağı bir odaya sahip olduk. Oda tamamlandığında oğlumun heyecanını, gözlerindeki mutluluğu görmek ve doğacak bebeğimin huzur içinde uyuyacağı bir odasının olduğunu bilmek dünyalara bedel. Bize yaşattığınız bu mutluluk için Evim dergisi ve Ikea’ya çok çok teşekkür ederim.”

Ev sahibi Yeşim Ülker, Gullunge alt değiştirme ünitesini kendi yaptı.

Ders zamanı
Ders çalışmak ve kitap depolamak için ekstra bir alan tasarlandı. Bu alanda Micke masa, keson ve Ekby raf tercih edildi.

Uyku alanı
Lack raflarla ailenin büyük oğlu için ayrı bir alan tasarlandı, aydınlatma kullanılarak kitap okumaya elverişli bir ortam yaratıldı.