80 metrekarede İskandinav esintisi

Karolina Atalar, eşi ve kızıyla yaşadığı 80 metrekarelik küçük evinde bembeyaz bir dünya yaratmış. Kırmızı ve pembe ile buluşan beyaz mekanda hem sadelik hem de romantizm hakim.

Karolina-Atacan Atalar çifti, minik kızları Ela ile birlikte Ankara Urankent’te 2 oda bir salondan oluşan 80 metrekarelik bir dairede yaşıyor. Karolina Hanım bu eve taşınma hikayelerini şöyle anlatıyor: “Özellikle 2+1 bir daire istiyordum. Polonya’da küçük evlere alışkındım, ancak Ankara’da küçük ev bulurken çok zarlandık. Aylarca aradık, şans eseri bu sitede bulduk, sitenin mimari  özelliklerinden de etkilendim. Fazla düşünmeden karar verdik.”

Çift evi proje aşamasında almış ve ince işler başlamadan değişiklikler yaptırmış. Duvarlardaki renkli duvar kağıtları iptal edilerek bütün duvarlar beyaza boyanmış, yerler bambu parke yaptırılmış. Karolina Hanım sadelikten yana olduğu için evinin dekorasyonu da oldukça sade: “Herşeyi sade, desensiz ve açık renkte seviyorum. Koyu, süslü, desenli ve eskitilmiş objelerden hoşlanmıyorum. Pastel renklerde modern tasarımlı mobilya ve aksesuarlar hoşuma gidiyor. Evimizin dekorasyon stilini özetlemek istersek pastel, samimi ve modern kelimeleriyle ifade edebiliriz. İskandinav dekorasyon stiline hayranım. Çok abartılmış, gösterişli ve ağır mobilya ve aksesuarlar evimizde hiç yok. Desenli şeyleri hiç sevmiyorum, sadece yıldız ve pötikare bana samimi ve sevimli geliyor.” Evin ana rengi beyaz ve ona pembe eşlik ediyor. Ancak ev sahibesi dengeyi sağlamak için mutfak, antre ve banyolara pembe yasağı getirmiş: “Herşey pembe olsa benim için abartılı olurdu ve kendimi kötü hissederdim.”

Salonda iki ayrı bölüm yer alıyor. Karolina Hanım Ikea’nın tarzını çok sevdiği için bu odadaki hemen hemen bütün eşyaları oradan satın almış. Bu odada beyaz rengin hakimiyeti belirgin olarak göze çarpıyor.

Eskiden misafir odası olarak kullanılan oda şimdi Ela’nın uyku ve çalışma odası olmuş. Bu nedenle odada yataklı bir kanepe bulunuyor.


Mutfak daha çok oturma odası gibi kullanılıyor. Karolina Hanım zaman zaman blog yazılarını da burada yazıyormuş. Giriş katındaki dairenin mutfağından teras ve bahçeye çıkılıyor.

Yatak odasındaki mobilyalar Ikea’dan alınmış. Karolina Hanım yatak üzerinde bol yastık ve battaniye kullanmayı çok seviyor. Yastıkları kendisi dikmiş.

Yatak odasındaki aksesuarlar English Home, H&M Home, Esse, Barine, Karaca Home gibi mağazalardan alınmış.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR