7 farklı dekorasyon stili ile dekorasyonun ritmi evinizde

İzlemekten, dinlemekten hoşlandığınız, hatta yeteneğiniz varsa öğrenmeye, sergilemeye çalıştığınız müzik ve dans tercihleriniz, ritim ve notalarıyla birlikte evinize uyarlansa, ortaya nasıl bir dekorasyon anlayışı çıkardı, hiç merak ettiniz mi?

SAMBA DEKORASYON STİLİ – BREZİLYA

Yıl boyunca sıcak havanın hüküm sürdüğü ülkede sambanın kendisi gibi insanlar da evler de sıcak. Sanki sambanın enerjik ritimlerini yeşilin, kırmızının, sarının, mavinin en parlak tonlarıyla evlere taşıyormuş gibi görünen Brezilya, türlü tarzı kendi dekorasyon potasında eritir. Güneş, sambanın da Brezilya’nın da en önemli ilham kaynağı.

Karnavalların şekillendirdiği yaşam tarzının bir parçası olan evler, sambanın hareketliliğini ve canlılığını küçük metrekarelerde ağırlar. Yüksek temponun ürünü mobilyalar geleneksel, kırmızıya çalan sert bir ağaçtan elde edilen ahşaptan imal edilir. Eviniz samba etkisinde olsaydı, renkli olur, neşe ve enerji verirdi. Yukarıdaki görsel: Dekorjinal Mdf tablo, evmanya.com

FLAMENKO DEKORASYON STİLİ – İSPANYA

İspanya’nın Endülüs bölgesinde doğan ve tüm dünyaya yayılan flamenko, bu Akdeniz coğrafyasından esinlenen heyecanlı yaşam tarzının evlerde hayat bulmuş hali. Keyif müptelası İspanyollar’ın, hayat tarzları dekorasyon anlayışını da etkiler. Onlar için evlerde de başta keyif ve rahatlık gelir.

Kireç badanalı duvarları, kobalt mavi pencere ve kapılarıyla, çini tabakları, renkli saksı çiçekleri İspanyolların avlusu olan ev kültürlerinin bir parçasıdır. Canlı renkler ve etnik desenli tekstiller mobilyalarla aynı önemi taşır. İspanyol evleri, zeminlerde çini karolar, yatak odalarında cibinlikler, kilimler, yastıklar ve oryantal desenlerle tipik bir Akdenizlidir. Eviniz de flamenko rüzgarı esseydi, rahatlık ve keyif her şeyden önce gelirdi.

Çerçeveli goblen tablo,evmanya.com

VALS DEKORASYON STİLİ – AVUSTURYA

Çiftlerin dansı olan vals, koreografiye uygunluğu ve yarattığı özgün kurallarıyla soğuk Avusturya gecelerinin şaşmaz eğlencesi. Bu soğuk ülkenin evleri de dans salonları gibi kışa inat sıcacık bir atmosfer yaratır. Avusturya, vals’ten ilham alan dağ evlerinden gelen dekorasyon anlayışıyla ahşaba aşık bir stilin ürünüdür.

Dışarıdaki dağ hayatını eve taşıma üzerine kurulu iç mekanda, konforu yakalayan yapay kürkler, yünlü tekstiller, genellikle taş şömine, bol yastıklı rahat ve büyük koltuklar, renkli battaniyeler Avusturya stilinin Alpler’den aldığı ilhamın vücut bulmuş halidir. Eviniz vals’den ilham alsaydı, dağ evlerinin o sıcacık atmosferini taşırdı.

H&M Home.

NAPOLİTEN DEKORASYON STİLİ – İTALYA

İtalya’nın Napoli şehrinde doğan, genellikle mandolinle çalınan, duygusal halk şarkıları diyebileceğimiz napoliten şarkılar, aynı bölgenin geleneksel mimari ve dekorasyon anlayışı gibi. Akdeniz’in ruhundan ilham alan bol kahkahalı yemeklerin yendiği büyük masalar, çiçekli balkonlar, çini karo zeminler, iri desenli koltuklar, çerçeveli aynalar, canlı renkler iklimin kendisi gibi yumuşaktır.

Ferforje balkon demirlerinden sarkan rengarenk çiçekler hayatın keyifle geçtiğini kanıtlar. Napoli’de hayat yazın dışarıda akar. Evlerin içi ne kadar geleneksel ve sadeyse, dışı o kadar coşkulu, renkli ve enerjiktir. Eviniz napoliten şarkılarına benzeseydi, romantik, renkli ve bir o kadar da geleneksel detaylarla dolacaktı.

H&M Home.

ŞANSON DEKORASYON STİLİ – FRANSA

Aslen Fransızca’da şarkı anlamına gelen Chanson (Şanson), başlı başına bir müzik türü. Fransızlar’ın evlerindeki romantizme benzeyen müziği ya da müziğine benzeyen evleri, her ikisi de romantik unsurlar taşır. Antikalar, birkaç yüzyıl öncesinin sanat akımlarından parçalar, klasik stiller dekorasyonun ruhunu oluşturur.

Yüksek tavanlı ve yüksek pencereli evlerde, eski ile yeniyi bir araya getiren bir dekorasyon anlayışı hakimdir. Kadife ve ipek başta olmak üzere zengin kumaşlar, çerçeveli aynalar, yağlı boya tablolar, avizeler, heykeller, abajurlar, patine mobilyalar, kuştüyü yastıklar, berjerler Fransız evlerinin ana hatlarını oluşturur. Dağınık bir konfor ile feminen detaylar başroldedir. Eviniz Fransa’nın şansonları tadında olsaydı, geçmişin izleri büyük bir zevkle bugünün dekorasyon anlayışıyla birbirine karışacaktı.

Valeron

REGGAE DEKORASYON STİLİ – JAMAİKA

Jamaika usulü rock olarak da bilinen Reggae, kökleri kalipsoya, hatta rock’n roll’a dayanan, tamamen Jamaika’ya özgü ve özgür bir müzik türü. Jamaika’nın kendisi de, evleri de özgün müzikleri gibi nevi şahsına münhasır detaylar taşır.

Müziği gibi, renkleri canlı, insanları hareketli olan Jamaika, ahşap mobilyalar, el yapımı boncuk süslemelerle, alabildiğine renkli tekstillerle, en az muz ağaçları kadar ünlüdür. Bambu ve hasır ile deri eşya ve aksesuarlar bu muz cennetine, açık ve koyu yeşillerle, hardal sarısı, turuncu ve maviler reggae müziğine gönderme yapar gibidir.

Küba’nın güneyinde, Karayip denizinde bulunan Jamaika, meyveleri, baharatları ve bembeyaz sahilleriyle egzotik bir ülkedir; evlerinden vantilatörler, cam şişeler, haritalar, pusulalar eksik olmaz. Eviniz Jamaika’nın reggae’sine benzeseydi, canlı, süslü, kimselere benzemeyen bir ruh taşıyacaktı.

Serhat Mobilya Choppy fonksiyonel kanepe, evmanya.com

REBETİKO – YUNANİSTAN

19.yüzyıl başlarında İzmir’de filizlenen ve mübadele ile Yunanistan’a taşan rebetiko, bağlaması, dansı, tınıları, giysisi ve yaşam biçimiyle Ege’ye özgü bir müzik ve dansın adı. Ege coğrafyasının ilhamını gökyüzünden ve denizden alan mavi tonları ile beyazın, özellikle adalarda Yunanistan evlerinin stil anahtarı olması gibi, rebetiko da yaşamın yavaş aktığı Yunan adalarında müziğin yormayan halidir.

Sade, detaysız ve yormayan bir yaşam… Sade, az eşyalı, düzenli evlerde amaç manzaranın hakimiyetidir. Ege’nin yumuşak rüzgarına yer açan alçak mobilyalar ile yine coğrafyanın kendisinden ilham alan mavi tonları ile doğanın kendisine dokunan ketenlerle pamuklular serinliğin ve huzurun simgesi olan iç mekanları yaratır.

Dar ve temiz sokaklarındaki begonviller dışarıda, kanaviçe ve dantellerle, seramikler, cibinlikler, yastıklar içeride, gösteriş ve abartıdan uzak sade bir stilin ana hatlarını oluşturur. Eviniz Yunanistan’ın rebetiko müziği ve dansından ilham alsaydı, her anın tadını çıkarmak için bir köşesi olan, klişelerden uzak, bol keyifli bir yaşam vadedecekti.

Led ışıklı kanvas tablo, evmanya.com

HAZIRLAYAN: ASLIHAN IŞIN

İskoçya’dan gelen stil: Còsegach

https://www.evimdergisi.com.tr/iskocyadan-gelen-stil-cosegach/