6 temizlik hatası

Yıllardır uyguladığınız temizlik alışkanlıkları aslında sandığınız kadar verimli olmayabilir. Bu yaygın hataları düzeltmek için:

1.Bulaşık makinesinin yerleşimi: Bulaşık makinesinin içine eşyaları sıkıştırma hatasına asla düşmeyin. Kapları iç içe geçirip  yerleştirirseniz iyi yıkanmazlar. Ayrıca doldururken su püskürtme alanını göz önünde bulundurun. Bu alanı kapatırsanız  makinenin içindeki her yere yeterli ve eşit derecede su ulaşmayabilir. Çok kirli olan eşyaları özellikle alt bölmeye yerleştirin.
2. Duş perdesi: Duş perdenizi temizlemek ile uğraşmanıza gerek yok. Onu eski havlular ve biraz çamaşır suyu ile birlikte çamaşır makinenize atarak yıkayın. Kuruması için asın ya da bir iki dakika kurutma makinesine atın.
3. Halı ve döşemelerdeki lekeler: İçgüdüsel olarak halı ya da döşemeler lekelendiğinde leke çıkarıcıyı aşırı şekilde dökeriz, oldukça ıslanan bu bölgeyi sonradan durulamak bu durumda zorlaşır. Bu nedenle leke çıkarıcıyı bir bezin üzerine sıkın ve leke kaybolana kadar lekelenen bölgeyi hafifçe silin. Sonra soğuk suya batırılmış temiz bir bezle aynı şekilde durulayın.
4. Camlar: Pencerelerinizi güneşli bir günde silmemeye çalışın. Böyle günlerde su çabuk kuruyacağından camlarınızda lekeler oluşacaktır. Bulutlu bir günde camlarınızı silin. Bazıları temizlik için gazete kağıdı kullanmanızı önerebilir, ama unutmayın  camları temizlemek için en iyisi mikrofiber bezlerdir.
5. Giysileri yıkarken: Hemen herkesin yaptığı hatalardan biri de çamaşır makinesine cömertçe deterjan ve yumuşatıcı koymak. Deterjan ve yumuşatıcıyı makinenizdeki çamaşır ağırlığına göre mutlaka ölçerek koyun. Eğer çamaşırlarınız çok kirliyse oranı biraz daha artırabilirsiniz.
6. Elektronik eşyalar: Cep telefonu, tablet ve diğer taşınabilir teknoloji ürünü cihazları üzerlerine sprey ile temizleyici sıkarak temizlemek hiç de iyi bir fikir değil. En iyi yöntem onları kuru bir mikrofiber bez ile temizlemektir.