6 metrekarede ferahlık

Sihirli bir değnek dokunuyor ve önerdiğimiz basit ama etkili görsel hilelerle salonunuz mucizevi biçimde daha ferah ve büyük görünüyor!

Koyu renklerden kaçının
Koyu renkler duvarda uygulansa bile pastellere göre ışığı daha fazla absorbe eder. Bu yüzden küçük alanlara derinlik kazandırmak için bej, açık kahve, kum beji gibi doğal tonları yoğun pastellerle kullanın.
Reflekte yüzey ve renkler seçin
Yanardöner kumaşları cam, metal, lake gibi yansımalı yüzeylerle kobinleyin. İnci pembesi, buz beyazı veya metalik efektli duvar boyaları da modern ve ferah bir atmosfer sağlar.
Işığı aynalarla yansıtın
Mekanları olduğundan daha geniş göstermek için en sık başvurulan yöntem dekorasyona ayna eklemek. Aynayı aydınlatmaların karşısına yerleştirip ışığı yansıtarak salonun aydınlık durmasını sağlayabilirsiniz.

Orantıları dengeleyin
Büyük bir kanepe yerine küçük ölçülerde bir kanepe ve birkaç pufla oturma alanı kazanın. Sehpalı kanepe, depolama üniteli puflar gibi her şeyi kendi içinde çözümleyen ürünler tercih etmek akıllıca olur.
Simetri kullanın
Mobilya kombinleri yaparken görsel ahenk yaratmaya dikkat edin. Benzer ölçülü ürünlerle simetrik bir düzen odada orantıları görsel olarak dengeler. Küçük desenlere yönelin ama fazla kalabalık yaratmamak için benzer tonlar seçin.
Görsel hilelere başvurun
Çizgili duvar kağıdı ya da zemin kaplaması odayı dikey ya da yatayda uzun ve geniş gösterir. Bir nişi ya da duvar bölümünü farklı renkte boyamak derinlik kazandırır. Büyük çerçeveler de geniş algısı yaratır.