5 soruda pencere ve kapılarda siyah çerçeve modası

Son güncelleme:

Zamansız, kullanışlı ve şık bir duruş sergileyen siyah metal çerçeveler, pencere ve kapıları giydirmenin dışında dekoratif olarak da yaşam alanlarında yerini alıyor.

1884 yılında Francis Henry Crittall’ın üretimine başladığı metal çerçeveli pencere ve kapı sistemleri, günümüz modern mimarisinde de popülerliğini devam ettiriyor. Bugün bile üreticisininin ismiyle anılan, yani Crittall çerçeve olarak bilinen siyah metal çerçeveler hakkında 5 soruda bilmeniz gerekenleri çıkardık:

NE KADAR PRATİK?

Çelik pencere ve kapı çerçeveleri özellikle çift cam olarak kullanıldığından ısıyı maksimum düzeyde içeride tutabiliyor. Temizlik açısından da oldukça pratik bir kullanım sunuyor. Çünkü ahşabın aksine camları silerken metal çerçeveleri de aynı şekilde deterjanla temizleyebiliyorsunuz. Yıllık bakım olarak sadece belli sürelerde menteşe, pivot ve kulpları yağlamak yeterli. Bu da işinizi kolaylaştırırken bütçenizi de koruyor.

Enza Home.

PASLANMA RİSKİ NEDİR?

Yapım teknikleri farklılık gösterse de, yeni nesil metal çerçeveler genellikle sıcak daldırma galvanize çelik üzeri polyester toz boya ile boyanıyor. Bu da çerçevelerin çabuk paslanmasını önlüyor. Bu çerçeveler genellikle 20 yıla yakın bir zaman yeniden boyama gerektirmiyor. Böylece uzun yıllar ekstra bir maliyet harcamadan rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

NE KADAR GÜVENLİ?

Tek ve geniş çerçeveli bir pencereden farklı olarak, çelik pencere ve kapıların çoklu kasası camı kırarak giriş yapmayı zorlaştırır. Ancak pek çok üretici ekstra güvenlik seçenekleri de öneriyor. Mesela pencereler için çoklu civatalı kilitler, kapılar içinse gömme kilit sistemleri tavsiye ediliyor. Ayrıca güvenlik sertifikası olan seçeneklere yönelerek işinizi garantiye alabilirsiniz.

DEĞİŞTİRMEYE DEĞER Mİ?

Siyah çelik çerçeveler çağdaş mimari eğilimlerini takip edenler için oldukça popüler seçeneklerden. Güçlü ve yüksek kalitede haddelenmiş çelikten yapılan bu kasalar aslında çok ince olsa da oldukça uzun ömürlü ve sağlam. Bu yüzden standartların biraz üzerinde bir maliyeti olsa da uzun süreli bir kullanım garantisi veriyor.

PEKİ YA AHŞAP?

Daha klasik bir görünüm sunduğu için özellikle kır evi stiline daha uygun. Doğal bir malzeme olduğundan sağlam olsa da zaman içinde işleyerek dönme riski oluşabilir. Doğru kurutulmuş ve işlenmiş mevsimlik kereste kullanımı ile bu dezavantajı ortadan kaldırmak mümkün. Ancak, ahşap çerçevelerin hava koşullarına dayanıklı olması için ara sıra tekrar cilalanması veya boyanması gerekir.

Mutfak pencereme nasıl bir perde almalıyım?