5 soruda çizgili seçimi

Çizgileri evinizde nasıl doğru kullanabileceğinizi biliyor musunuz?

1. Evime çizgileri nasıl uygularım?

Çizgilerin yer aldığı bir yaşam alanı oluşturmak istiyorsanız işe çizgili bir ürün seçmekle başlayın. Bu bir duvar kağıdı da, bir kanepe de olabilir. Çıkış noktanız bu ürün olsun, böylece seçeceğiniz stili ve renkleri daha kolay belirleyebilirsiniz. Baktığınızda basit gibi görünen çizgileri mevcut odanızın tarzını değiştirmek için de kullanabilirsiniz. Çizgili kullanmanın en kolay yolu iki renk çizgili kullanmaktır. Bir doğal ve bir parlak renkten oluşan çizgilileri kullanabilirsiniz. Çizgileri duvarlarınızda kullanırken dikeylerin yükseklik hissi, yatayların ise genişlik hissi verdiğini göz önünde bulundurarak seçimlerinizi yapın.
2. Sade döşenmiş bir eve sahibim, çizgileri burada nasıl kullanabilirim?
Beyaz üzerine ince mavi çizgiler taşıyan döşemelik kumaşlar kullanarak Fransız kır evi stilini odanıza taşıyabilirsiniz. Soft renklerde perde ve yastıklarla bunu tamamlayabilirsiniz. Rustik mobilyalar da bu kombini tamamlayacaktır.
3. Çizgiler ile şık bir oturma odası nasıl yaratabilirim?
Klasik ve geleneksel bir oturma odasına sahip olmak istiyorsanız çizgili ipek kumaşları döşeme ve perdelerde kullanabilirsiniz. Eğer perdeleriniz düzse pencere önünde kullanacağınız çizgili döşeme kaplanmış şık bir berjer tercih edebilirsiniz. Sofistike bir görünüm katmak istiyorsanız renk olarak ise parlak olanları seçmenizde fayda var.
4. Modern bir dekorasyona hangi tür çizgiler daha uygundur?
Modern bir dekorasyon stilini yaratmak çizgilerle gerçekten çok kolay. Karışık renklerde olmayan grafik desen ya da minimalist tarzdaki çizgileri tercih edebilirsiniz. Bu tarz çizgileri de düz hatlı mobilyalar ile kombinleyebilirsiniz. Eğer daha sofistike bir görünüm elde etmek istiyorsanız daha soyut türde çizgili ürünler tercih edebilirsiniz. Bunları da pastel tonlarla kombinlemeniz uygun olacaktır.
5. Diğer desenlerle iyi durur mu?
Kesinlikle… Aynı tonları seçtiğiniz sürece çizgi desenler, çiçek, geometrik ya da puantiye gibi diğer desenlerle çok şık durur. Tonlarınızı belirleyip farklı desen kombinasyonlarını deneyip bir arada nasıl durduklarını  görebilirsiniz.

YAPIN/YAPMAYIN
Duvar kağıtlarınızda çok farklı ve vurgulu renkler kullanmak istemiyorsanız aynı rengin bir açık ve bir koyusu ile oluşturulmuş seçenekleri değerlendirin.
Genellikle küçük mekanlar için ince, büyük mekanlar için daha kalın çizgileri kullanın.
Duvarlarda ve perdelerde düşey yönde kullanılan çizgiler mekanı daha yüksek ve ferah hissettirir. Bir kenara not edin, günü gelince kullanın!
Dar, uzun bir mekanda, dar kenar paralelinde döşenmiş çizgili bir yer döşemesi veya halı mekanın uzunluk etkisini kırabilir. Planlarken hesaba katın!
Lot

Tasarım Perde