5 adımda rustiğinizi kendiniz takın!

Rustik perdeyi rahatlıkla kendiniz de takabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta perde genişliği ve yüksekliğine uygun olarak rustik çubuğu pencere üzerine yerleştirmektir. Eğer pencereniz büyükse, uzayan rustik çubuklardan kullanabilirsiniz. Ancak bu durumda da perdenin ağırlığını ve çubuğun ne kadar ağırlık taşıyabileceğini göz önünde bulundurmalısınız.

1. Ölçün
Çubuğun gerekli yüksekliği için pencere üzerindeki girintiye bir işaret koyun. Bunu perde uzunluğunu ve estetik tercihinizi dikkate alarak yapın. Tavan hattına yakın asılı bir çubuk, odanızın uzun görünmesini sağlar.
2. Yüksekliği belirleyin
Girinti üzerinde yüksekliği belirleyin. Su terazisi ile bu yüksekliği işaretleyin. Bu sırada perdenizin boyunu da göz önünde bulundurun.
3. Desteklerin yerini belirleyin ve yerleştirin
Girintinin dışında işaretlediğiniz yere uç desteği yerleştirin. Desteğin deleceğiniz noktalarını kurşun kalemle işaretleyin. İşaretlediğiniz yerleri delin. Destekleri vidalarla o noktalara sabitleyin.
4. Çubuğu takın
Asma çubuğunun bir tarafını desteğin içine geçirin. Perdeyi takacağınız halkaları çubuğa geçirin. Ve çubuğun diğer tarafını da desteğe takın.
5. Başlıkları geçirin
Halkaları çubuğa geçirdikten sonra, desteğin dış tarafına dış halkaları yerleştirin ve rustik başlıklarını takın. Sonra perdenizi halkalara geçirin. Perdeniz kumaş halkalı ise halka yerine direkt perdenizi askı boruya takabilirsiniz.