5 adımda kışa hazırlık

Kışın gelişiyle beraber evde dağınık görüntü riski de artıyor. Kaban, atkı, sırt çantaları, çocukların okul eşyaları derken kış için organize olmanın tam zamanı!

Sonbaharın son ayına girdik bile. Kışın kapıyı çalmasına az kala hazırlıklara başlamak gerek. Giysi dolaplarını değiştirip, evi kışlık düzene koymanın tam sırası. Çünkü kış aylarında en büyük sorunlardan biri düzen… Hem eşyaların ebatları hem de çokluğu sebebiyle ortalık çok çabuk dağılabiliyor. Ayrıca çok geç olmadan da fazlalıkları ve eksikleri tespit etmek gerekiyor. Antreden ana yaşam alanına evin tüm köşelerini elden geçirmeye başlamalı…

Renkler

Kahve,turuncu, krem gibi sıcak renklerin hakimiyetinde bir renk kartelası tercih ederseniz kış aylarında daha sıcak mekanlanlar yaratmanız mümkün olur. Kumaşlar, Persan.

1.Giysi dolabına el atın! 
Kışlık giysi ve aksesuvarlarınızı elden geçirerek işe başlayabilirsiniz. Örneğin, eldivenleriniz çift mi, atkınız ya da montunuzda sökük var mı? Eğer eksikler varsa yenilerini temin etmeniz gerekebilir.

2.Yazlıkları kaldırabilirsiniz 
Dolap ve çekmecelerde fazlalık yapmamaları içinmümkünse yazlık eşyaları kaldırın. Ayrıca uzun süre giymediğiniz yazlık eşyaları ekstra yer kaplamamaları için bir vakfa bağışlayarak hem yerden kazanabilir hem de ihtiyacı olanlara yardım etmiş olursunuz.

3.Yaşam alanlarında
Yazlık aksesuar ve tekstilleri mevsime uyarlayabilirsiniz. Değişimli kullandığınız yastık kılıfı, kalın perde ve koltuk  şallarını çıkarıp salonunuzu kış için hazırlayabilirsiniz. Ayrıca zeminde kullandığınız ince kilimler yerine daha kalın halılar tercih ederek daha sıcak ve davetkar bir ortam yaratmanız mümkün.

Yastık ve koltuk şalları, Habitat.

~
4.Mutfak harekatı
Mutfak dolap ve çekmecelerini gözden geçirin. Kışın ihtiyacınız olmayacak erzakları elden çıkarabilirsiniz. Ayrıca dolap içlerinde ayırıcılar, ekstra raf ve düzenleyicilerle yerden kazanabilirsiniz. 

Monaco mutfak ünitesi, İntema.

5.Ardiye temizliği
Ardiye ya da kiler gibi kullandığınız bir odanız varsa bu alanı temizlemek, sizin için en önemli kış hazırlıklarından birisi olabilir. Havalar çok soğumadan fazlalıklardan bir an önce kurtulup kışlık malzemeler için yer açabilirsiniz.