5 adımda görsel hilelere başvurun

T rompe l’oeil yani düz yüzeylere boyut ve derinlik kazandıran bir teknik. Bunu duvarınıza uygulayarak yaşam alanlarınıza bambaşka ve çarpıcı bir hava kazandırabilirsiniz. Ancak bu kadar zahmete girmek yerine bu beş kolay seçeneği de uygulayabilirsiniz.

ÇİZGİSEL EFEKTLER

Fotoğraf: koziel.fr

Çizgisel efektler hem uygulaması kolay, hem de dikkat çekici sonuçlar yaratır. Örneğin odanın bir duvarına balıksırtı desenli bir duvar kağıdı kaplayarak mekanı genişletirken odak noktası da yaratırsınız. Ancak alanları vurgulamak için bazı yerlerde dikeyden yataya geçiş yapın.

KONTRAST YARATAN BİR FON

Kontrast yaratan bir fon, solgun ve açık tonlu mobilyaları bir anda öne çıkararak, salonda çarpıcı alanlar yaratır. Ayrıca pastel tonlu mobilyalarınızın döşeme kenarlarına geçeceğiniz, farklı tonda kalınca fitil şeritleri de buna yardımcı olur.

DESENLER

Rasch duvar kağıdı, HannaHome.

Bir deseni mekanda yalnız bırakmayın. Örneğin çiçekli bir duvar kağıdınız varsa benzer çiçek desenlerini ya bir yastık ve örtüde kullanın ya da bulabiliyorsanız aynı çiçekleri vazo içinde sehpalara yerleştirin. Bunları aynı renk temasında ya da tamamen farklı renklerde seçerek; duvar, döşeme ve mobilyaları da ayrıştırabilirsiniz.

AYDINLATMA

Dar ve küçük alanları genişletmek ve dikkat çekmek için aydınlatmalardan yardım alın. Tek bir avize yerine yan yana asılan ışık dizisi daha efektif sonuç verir. Lambaderler derinlik hissi yaratır ve mumlar atmosfer ışığı oluşturur.

GÖRSEL DENGE

Rasch duvar kağıdı, HannaHome.

Şekilsiz bir salonda doğru renk tercihleriyle görsel denge sağlanabilir. Derinlikli koyu renkler duvarları daha yakın kılarken, açık ve pastel tonlar uzaklık hissi yaratır. Bu yüzden duvarları fazla açılı, kısa ya da gereksiz genişlikte bir salonunuz varsa renklerle oynayarak dilediğiniz etkiyi sağlayabilirsiniz.

Küçük mutfağı büyük gösterecek 10 boya rengi