5 adımda enerjiden tasarruf

Mevsimin değişmesiyle evde geçirilen vakit çoğaldığında, artan elektrik, su ve yakıt gibi giderleri kısmanın farklı yollarını merak ediyorsanız…

PETEKLER: Küçük çocuklarınız varsa yalnızca onların odalarındaki petekleri açabilirsiniz. Mutfak yemek yaparken ocağın ısısıyla bile ısınabiliyor. Bu sebeple mutfak peteklerini de kapatabilirsiniz. Oturma odasının ısısının çocuk odalarınınki kadar yüksek olmasına gerek yok. Hatta burada devamlı çalışan elektronik aletlerin fanları da ısıyı biraz artıracaktır. Isı kontrolü sağlayan akıllı sistemler de evdeki ısıtma ünitelerine uzaktan erişim sağlayarak  büyük ölçüde tasarruf etmenizi sağlayabilir. Tüm bu tedbirler, % 40’a kadar enerjiden tasarruf etmeyi sağlıyor.

DUŞ ALIRKEN: Küveti doldurup yıkanmak herkesin sevdiği bir şey olsa da sudan tasarruf etmek için bu alışkanlığı seyreltmenizi tavsiye ediyoruz. Hatta duş alırken saçınızı ıslatırken ve durulanırken musluğu açın, onun dışında musluğu kapalı tutup mümkünse kısa duş alın. Çünkü bu esnada çok fazla su israfı gerçekleşiyor. Banyodaki nemi dışarı atmayı sağlayan fanları çalıştırmak yerine pencere ya da kapıları açarak banyonuzu  havalandırabilirsiniz. Bu şekilde elektrikten de tasarruf etmeniz mümkün.

BOŞLUKLARI DOLDURUN: Enerji sarfiyatının büyük bir kısmı da sızıntılardan meydana geliyor. Pervazlar, kapı altları ya da cam kenarları ısı kaybının yaşandığı yerler arasında. Isı bantları, silikon ya da macunlarla bu  boşlukları doldurarak ısı kaybını engelleyebilirsiniz.
 
KURUTMA MAKİNELERİ: Özellikle balkonu olmayan evlerde ya da yoğun çalışma saatlerine sahip insanlar için büyük bir kolaylık olsa da kurutma makineleri enerji harcama konusunda liste başında yer alıyor. Özellikle eski modeller tam bir cep düşmanı. A enerji sınıfı olan kurutma makineleri bile evdeki diğer pek çok elektrikli gereçten daha fazla enerji harcayabiliyor. Yeni bir kurutma makinesi satın alırken yıllık harcadığı kilowatt rakamlarına özellikle dikkat edin. Ama enerji tasarrufunun yine de en iyi yollarından biri kurutma teli edinmek  olabilir.

LED: LED aydınlatmaların geleneksel aydınlatma yöntemlerine göre en az % 80 daha tasarruflu olduğunu biliyor  muydunuz? LED aydınlatmaları satın alırken pahalı gibi gelse de harcadığınız miktarı kısa sürede amorti edeceklerdir. Bunun için yaklaşık 18 ay gibi bir süre verilebilir. Klasik ampüller ucuz gibi görünebilir ancak  elektrik tüketimleri LED’lere göre çok fazladır. LED aydınlatmaların ömrü çok daha uzun sürelidir. Sadece mutfak aydınlatmasını bile değiştirerek enerji tüketimini 1/3 oranında azaltmak mümkün.