3 kişilik odaya işlevsel bir çözüm

Aynı yatak odasını üç çocuğunuz paylaşıyor ve odaya küçük bir banyo eklemeyi planlıyorsanız, yerleşim ve kullanım önerilerimiz sizin de işinize yarayabilir.

SORU: Beş kişilik bir ailemiz var ve küçük bir dairede yaşıyoruz. Evin en geniş odasını çocuklarımız için düzenlemek istiyoruz. Çocuklardan biri 18, diğerleri 8 yaşında ve ikizler. Ayrıca odada küçük bir banyo da olmasını düşündük. Nasıl organize olacağımız konusunda bize fikir verebilirseniz çok seviniriz, teşekkürler. Nefise Aynur Koç.

ÇÖZÜM: Küçük mekanlarda hem rahat hareket etmek hem de pek çok amaca hizmet edecek şekilde düzenlemek için öncesinde detaylı bir çalışma yapmak ve öncelikleri sıralamak gerekir. Böyle bir oda düzeni için:

– Öncelikle odayı üç kişinin kullanacağı şekilde, üç farklı alana ayırın. Ancak ikizler için tek mekan da düşünülebilir.
– 18 yaşındaki kızınız için bir buçukluk ya da çift kişilik bir yatak tercih edin. Bu ona kendinin büyük olduğunu hissettirir ve sorumluluk açısından da olumlu etki yaratır. Yatak ve çevresini kişisel alanı gibi düzenlemesini sağlayabilirsiniz.
– Odanın bir bölümünde ikizler için iki yatağın, komodin ve konsolun yerleştirilebileceği gibi bir alanı hesaplayarak bir çekme kat yaptırabilirsiniz.
– Çekme katı ikizlerin kullanacağı biçimde tasarlayın. Sizinki gibi bir planda çekme kat uygulamak daha akıllıca. Bunu uzun duvarda planlayın. Böylece pencereden direkt gün ışığı alabilir. Eğer ayrı yataklar kullanıyorsanız karşılıklı yerleştirilebilirsiniz ya da tavan yüksekliğiniz kurtarıyorsa ranza da kullanabilirsiniz.
– Çekme katın altında kalan boşluk küçük bir banyo için uygun alan. Cam panelli bir duş, küçük bir lavabo, tekerlekli çekmeceler ve askılık olabilen panel radyatörle banyoya işlevsellik kazandırın.
– Kızınızın yatağının bir yanına yerleştireceğiniz komodin ya da yan sehpayı şık bir abajurla tamamlayın. İkizlerin bölümünde ise yatağa yönlendirilebilen duvar spotları kullanın. Odanın genel aydınlatmasını tavandan yoğun ışık veren taşınabilir bir lambaderle çözün.
– Tekstillerde de kızınızla, ikizlerin alanlarını farklılaştırın. Mesela kızın yatağı önünde düz ve geniş bir halı kullanırken, ikizlerin çekme katında daha renkli ve desenli uzun yolluk gibi seçenekler tercih edebilirsiniz.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL İLLUSTRASYON MURAT ÖZKAN