3 dönüşüm hikayesi

Salona puf, banyoya ayna, duvara süs ve çiçeklere yeni bir ev yaptık. Üstelik hepsi çok kolay, hepsi çok hesaplı. Denemeye var mısınız?

Kapladık ayna yaptık
Ham sunta veya ahşap bir panelden, banyo için aynalı ve raflı bir üniteye pratik geçiş.
Yapılışı:
100×50 cm ölçülerinde kestirdiğiniz paneli önce duvar kağıdı ile kaplayın. (Kağıt için dilediğiniz deseni seçebilirsiniz. Biz banyo için mozaik dokulu tercih ettik.) Daha sonra ihtiyacınıza ve kullanım amacınıza göre askılık, raf ve sepeti vidalayın. En son kalan alana, paneli asacağınız yüksekliği ve boyunuzu hesaplayarak aynaları belli bir kompozisyon oluşturacak şekilde yapıştırın.
Dikkat:
Kaplayacağınız kağıdın ıslak ve nemli ortama uygun, vinil özellikte olmasına dikkat edin.

Bekvam merdiven, Ikea. El ve yüz havluları, vücut spreyi, English Home.

 Ham ahşap plaka, Graham&Brown duvar kağıdı, Koçtaş. Hönefoss altıgen ayna seti, Stugvik sabunluk, askılık, sepet, Ikea.

Nihaleler kimlik değiştirdi
Bildiğimiz mantardan tencere ve tabak altlıkları saat, çerçeve/notluk ve dekoratif panolara dönüşüyor, duvarlarınızı pratik ve hesaplı şekilde süslüyor.
Yapılışı:
Yuvarlak kesilmiş mantarlardan birinin ortasını delin, eğer kalınsa arka kısmını bıçak yardımıyla inceltin. Böylece saat mekanizmasını daha kolay takarsınız. Mantarın ön kısmına, tam ortaya gelecek şekilde mesela çocuklar için araba, Mickey ya da hayvancıklar, sizin için çiçek motifleri yapıştırın ve mekanizmayı vidalayın. Çerçeve/notluk için sicimi birkaç kere nihaleye dolayın ve ortadan bağlayarak sabitleyin. Pano içinse sülfile makasıyla nihale ölçüsünde kestiğiniz kumaşı silikonla sabitleyin. Dekoratif kağıt da kullanabilirsiniz.

Madeleine kolçaklı sandalye, kenarı hasırlı keten yastık, Mudo Concept.

Heat mantar nihale, Ikea. Saat mekanizması, Güvenal Saat Evi. Sicim, www.e-tahtakale.com. Koton kumaş, Gelişim Tekstil. Slatthult dekoratif duvar etiketi, Ikea.

Çalışma masası çiçek evi oldu
Balkonda çiçeklerle uğraşmayı seviyorsanız ama bir masa için yeriniz yoksa, böyle bir çalışma masasını değerlendirebilirsiniz. Yapacağınız tek şey içini ve dışını suya dayanıklı bir boya veya vernikle boyamak ve belki de biraz kişiselleştirmek.
Yapılışı:
Masayı komple zımparaladıktan sonra bir kat astar cilası sürün ve kurumasını bekleyin. Daha sonra neme ve hava koşullarına dayanıklı bir boya veya vernikle boyayın. Bir gün kurumasını bekleyin ve görünür kısımlarını temaya uygun dekoratif çıkartmalarla süsleyin. Biz kuş ve dal motifleri seçtik siz dilediğinizi kullanabilirsiniz.

PS 1014 çalışma masası, Feodor ahşap dönen sandalye, Jansö lamba, Fejka yapay çiçekler, Ikea. Kuşlu yastık, Paşabahçe. Bölmeli kutu, Boyner Evde. Saksıda yapay çiçekler, büyük orkide, fanuslar, Mudo Concept. Fincan ve demlik, Kütahya Porselen.

Slatthult dekoratif duvar etiketi, Ikea. Poliüretan İpek Mat Lake Boyası, Polisan. Raykon Raymax sprey vernik, Koçtaş.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL FOTOĞRAFLAR ENGİN YILDIZ YAPIM ASİSTANI KÜBRA DOĞAN