2019’da evlerde yeni neler var?

Bir yanda organik formlar, sakin yaşam alanları diğer bir yanda derin mavi ve yeşillerin lüks metallerle birleştiği maksimalist iç mekanlar. 2019’un dekorasyon eğilimleri hiç olmadığı kadar zengin yorumlarla dolu.

MİNİMAL İSKANDİNAV Geçtiğimiz senelerde her şekliyle karşımıza çıkan İskandinav stili bu yıl daha da sadeleşiyor. Japon tasarım anlayışı ile birleşen stil, evlere “basit yaşam” anlayışını taşıyor.

“RAW” “Dokunulmamış olan güzeldir” felsefesinden yola çıkarak giderek popülerleşen Raw, yani ham malzemeler 2019’un popüler tercihleri arasında. Sıcak toprak tonları, soğuk grilerin tahtını sallayarak ferah evler yaratıyor. Ton-sür-ton renk kullanımını da yaşam alanlarına taşıyarak keten, kese kağıdı gibi tonları da kucaklıyor. Sürdürülebilir gelecek için çevreci malzemelerin kullanımı, palet gibi endüstriyel amaçlı kullanılan malzemelerin dönüştürülerek dekorasyona yeniden kazandırılmasını ön gören bu akım sayesinde evlerimizde doğal olduğu kadar ekonomik bir dekorasyon kültürünü de deneyimleyebileceğiz.

YUVARLAK HATLAR İlhamını doğadan alan dekorasyon anlayışımız bu yıl biraz daha organik formlarla birleşerek mobilyaların hatlarının yuvarlanmasını sağlıyor. Torna etkisi ayaklar, bombeler, yuvarlak köşeler bu detaylar arasında öne çıkanlardan.

WABİ-SABİ Şehirleşmenin hız kazandığı günümüzde, fonksiyonel yaşam alanları tasarlamak da gittikçe önemli hale geliyor. Az alanda, kullanışlı yaşam alanları oluşturabilmeyi, mevcuttakileri dönüştürerek sade mekanlar yaratılmasını ön gören Japon yaşam felsefesi Wabi-Sabi bu yıl daha da ön planda olacak.

DAHA FAZLA YEŞİL! Tropik stil yaşam alanlarında hız kesmeden varlığını devam ettiriyor. Ancak bu yıl yeşili tam anlamıyla içine alarak… Yaşam alanlarında daha fazla bitki kullanımına tanıklık edeceğiz. Üstelik sadece balkon, ana yaşam alanı gibi alanlarda değil; yatak odaları ve banyolarda da daha fazla yeşil bitkiye yer açabilirsiniz.

2019’UN RENGİ MERCAN Canlı, parlak, pozitif ve birleştirici! Mercan resiflerinden rengini alan “yaşayan mercan” bu yıl, renk otoritesi Pantone tarafından yılın rengi seçildi. Denizaltı yaşam için, doğal döngü için tartışmasız anlam taşıyan bu ton, hiç kuşkusuz ki dekorasyonda da yaşayan mekanlar yaratmamız konusunda bize büyük bir ilham veriyor. Değerli, az bulunan, rafine bir oluşum olan mercanlar, iç mekanların enerjisini bir çırpıda değiştirmeye aday. Kırmızı ve pembenin değerlerini barındıran mercan, harekete geçiren, insanlar arası olumlu enerjiyi teşvik eden bir güce sahip. Günümüzün koşturmacası, stresi için ilaç gibi bir renk. Ayrıca bu yılın yükselen eğilimlerinden olan raw akımı, metalik ışıltılarla da kolaylıkla kombinlenebilir. Kontrastlardan hoşlanıyorsanız derin yeşil ve kraliyet mavisi ile bir arada kullanabilirsiniz.

MAT SİYAH Gri ve monokrom dekorasyon temasının hakimiyeti bir tık daha öteye taşınıyor. Mat yüzeyler siyah cazibesi ile buluşarak kendinden emin ve maskülen iç mekanlar yaratıyor. Aslında antrasit ile grileri kullanma konusunda son derece cesur bir hale geldik. Mat siyahlar bu anlamda 2019’da koyu tonları sevenleri çok da zorlamayabilir. Mobilya ve aksesuarlardan işe başlayabilirsiniz. Ya da kim bilir siyah mutfak dolapları ya da banyoda siyah zemin veya duvar kaplamaları tercih ederek.

Trend raporu

“Toprak tonlarının yükselişi devam ederken, mavi ve yeşil de göz önünde. Bol yapraklı bir ormanın yeşil tonları ile okyanusun en derin mavisini bir araya getirmeyi düşünebilirsiniz. Mavinin tonları kontrast renklerle kullanılabilecek. Bunun yanı sıra parlak gri ve toprak tonları da 2019’un popüler renkleri arasında. Doğal ahşap neredeyse bütün renklerle yakıştığından evinizi dekore etmek veya küçük dokunuşlarla 2019 trendlerini yakalamak hiç de zor olmayacak. 2019’da geometrik desenler ön planda olacak. Duvarlardan mobilyalara, tablolardan aynalara bu desen hep bizimle olacak. Geometrik desenli bir battaniye ya da birkaç kırlent ile siz de evinize küçük dokunuşlar yapabilirsiniz.” Figen Erdağ Demircan, f2ms Gru

Doğallık, akışkanlık, minimalizm

“Son birkaç senedir mobilya tasarımlarında oldukça popüler hale gelen geometrik formlar ve keskin çizgiler, alışılmış tasarımları unutturmaya ve dekorasyona farklı bir boyut getirmeye başladı. Ancak, bu sene geometrik formlar yerini eğri şekillere, keskin hatlar ise yerini esnek detaylara bırakarak iç mekan tasarımlarında akışkan bir görünüm hedefleniyor. Bunun yanı sıra küçülen yaşam alanları ile beraber minimalist yaklaşım, günden güne daha çok sempati kazanıyor. Mobilyalarda daha sade, ergonomik, multifonksiyonel ve kompakt çözümler, 2019’da da daha fazla ilgi çekecek gibi görünüyor. Banyo ve mutfak tasarımlarında, sadelik ön plana çıkıyor. İnce tasarımlar ve yumuşak hatlar popülerlik kazanıyor. Formlar, hacimler ve malzemeler arasındaki uyum, ince metal parçalar ve zarif mermer detaylar ile şekillendirilerek duru bir dekorasyon yaratılıyor. Ahşabın yanı sıra bu sene mutfaklarda doğal tonlar ve malzemeler, meşe, benzin yeşili, siyah ve gri vurgular ile canlı ve cesur renklerden koyu mavi tonları ön plana çıkıyor. Ayrıca, bakır ve pembe tonları ile toprak tonlarının da kullanımı yağunlaşacak. Bakırın popülerliği sürse de dore altın tonları, siyah ve beyaz metallere karşı daha güçlü bir eğilim başlıyor. Ayrıca son dönemlerin en çok tercih edilen stillerinden biri olan İskandinav tarzı 2019 yılında biraz daha yenilenmiş olarak dekorasyonda yerini alıyor. Japon minimalizminin, İskandinav stili ile buluşması karşımıza daha sık çıkacak gibi görünüyor. Çarpıcı renkleri maksimalist bir anlayışla özgürce bir araya getiren 80’ler stili de, alışılagelene başkaldıran felsefesiyle 2019 tasarımlarının tercihi olacak.” İç Mimar Eda Tahmaz, EDDA Mimarlık Kurucusu

2019’un parlayan yıldızları

“Mobilyalarda, yumuşak ve organik formlu detaylara sahip modeller tercihlerimiz arasında yer alacak. Mobilya bitişlerinde ve ayaklarda şık çizgiler sunan metallerde eskitme pirinç renkleri klasik yerini koruyacak. Metal yüzeylerde krom, nikel, platin ve bronz renkler farklı yüzey ve detaylarda önümüzdeki yıllarda sıkça kullanılacak. Mermer mobilyalarda ise metaller kadar deri detaylar ile tasarlanmış yeni modeller de 2019’da karşımızda olacaklar. Mutfaklarda, kuvars tezgâhlar yine geçerli kullanım avantajları ile popülerliğini sürdürecek. Tezgâhlarda açık renklerden uzaklaşılarak, mat yüzeyli mutfak kapakları ile desteklenmiş koyu renkleri önümüzdeki yıl severek kullanacağız. Cam kapaklı mutfaklarda, işlenmiş camlar ve lamine cam içerisindeki metal meshli modeller trendler arasında yer alacaklar. Yeni sezonda eşit parçalara bölünmüş kare cam doğramalar da farklı kullanım fonksiyonları ile geri gelecek. Son derece zarif ve vintage detaylar olan bu nüanslar, modern tasarlanmış evlerde ve ofislerde yeni yorumlarıyla yükselen trendler arasında yer bulacak. Ayrıca sadece pencere ve kapı olarak değil, ince metal aksamları ile açık yaşam alanlarında bölücü paneller olarak da karşımıza çıkabilirler.” Meryem Kavaz, Gönye Proje Tasarım Konsept Proje Yöneticisi

HAZIRLAYAN İLKE YILMAZ