2017’nin dekorasyon eğilimlerine gökyüzünün etkisi

Gök cisimlerinin 2017’de dekorasyon eğilimlerine ne gibi etkileri olacağını bilmek ister misiniz?

Astrolojide renklerle gezegenler arasında bir bağlantı vardır. Örneğin siyah Plüton, pastel renkler Neptün, dolayısıyla da; toprak renkleri Başak ve Boğa, yeşil ve tonları Oğlak burcuna aittir. Güneşin tüm renkleri ise Aslan burcuyla ilişkilendirilir.

2015 sonu 2016 yılı başlarında mürdümlerle, bordolarla canlanan dekorasyon trendlerinde Güneş’in yüzünü göstermesiyle bebek mavisi, soluk pempe, sarı ve rengarenk tonlar öne çıktı. Bütün bunların
gökyüzüyle derin bir bağlantısı vardı. Gezegen hareketleri, gezegenlerin yerleştiği burçla ilişkileri toplumsal eğilimleri de etkiliyor.

Sanatı, renkleri, düşleri simgeleyen Neptün, 2012 yılından bu yana Balık burcunda. Deniz ve su renkleriyle düşleri anlatan tüm pastel tonlar Neptün’ün Balık burcundaki konumunu yansıtır. Tıpkı güzel havalarda denizin renginin mavi, su yeşili, parlak yeşil görünmesi, kötü havalarda koyu yeşil, koyu mavi, grinin her tonu olarak yansıması gibi Neptün’ün olumlu açılarında pastel tonlara, sert açılarında gri, koyu yeşil gibi tonlara gereksinim duyarız ve kullanırız. Veya başka bir deyişle gezegen açılarına göre renk tonları öne çıkar.

Vintage-retro eğilimler
2017 başında Satürn-Neptün karesi yani sert açısı gitgide etkisini kaybedeceği için koyu yeşil ve koyu gri ile başlayan renk seçeneği açık yeşil, su yeşili, derin mavi ve çarşaf gibi bir denizin dibinde görülen çakıl taşları renkleri öne çıkacak.

Fakat trendleri ve renkleri, dekorasyon eğilimlerini belirleyen şey sadece Neptün değil. Aynı zamanda o yıl etkili olan tüm açılar ve büyük gezegen hareketleri de bu eğilimlere yön verir.

En uzak gezegen Plüton, kitlelerin eğilimlerini etkilemekte en büyük aktördür. Oğlak burcundaki seyrinde yolu yarıladı. Vintage, retro, dönem filmleri, dönem müzikleri ve toprak tonları onun bizdeki yansımasını anlatmak için öne çıkardığımız eğilimler ve bu böyle 2024’e kadar sürecek. Olumsuz açılarda kahverenginin en koyu tonlarını kullanacak, olumlu açılarda toprak renginin ve yeşilin en iç açıcı olanına doğru çekileceğiz. 2017’de Plüton-Jüpiter karesi yılın ilk aylarına özellikle mart-nisan dönemine damgasını vuracak.

Mor ve mavinin birlikte kullanımı
Plüton’un rengi siyah. Aslında bir renk olmayan siyahı dekorasyonda kullanmak kolay değil. Rengarenk bir eviniz varsa bile ufak tefek dekoratif ürünlerde, yastıklarda siyahı tercih edecek veya ani bir kararla bir duvarınıza siyaha boyamak isteyeceksiniz. En azından mutfağınıza tebeşirle yazılabilen boyalarla boyadığınız bir siyah panoyu asmak beklenenin aksine içinizi açacak.

Jüpiter’in rengi mor. Mart sonu ve nisan başında bahçelerde, balkonlarda siyah-mor ikilisine sıkça rastlayacağız. Aynı ikili ağustos boyunca yine karşımıza çıkacak. Mor ve mavinin birlikte ya da ayrı ayrı kullanımı şubat-mart, eylül-ekim aylarında trend olabilir. Jüpiter-Uranüs sert açısı her iki renk arasındaki rekabeti anlatıyor birazda. Ve Satürn yıla damgasını vuracak en önemli rengi işaret ediyor.

Evde “kaçış” köşeleri
Bitmek bilmeyen sert açılar, gerilemeler mutsuz ve karamsar bir insan profili ortaya çıkardı. Elektronik eşyaların ve cep telefonlarının verdiği yorgunluk da cabası. Doğaya uzak mekanlarda yaşayanlar için beton yığınlarının, trafiğin verdiği yorgunluk ve zararları azımsanamaz. Bütün bunlardan sıyrılmak için tahminime göre evde bol yeşil bitki kullanmak ve her şeyden kaçıp saklanmışlık duygusu yaratacak bir köşe yapmak yükselen değer olarak yerini alacak. 2017’de sıklıkla evde bir “kaçış” köşesi yaratıp orada rahatlayanlara rastlayacağız. Bir zamanların meditasyon köşelerine öykünen köşeler. Televizyonda dahil hiçbir elektroniğin uğramayacağı, halılar, minderler ve pencere kenarında bol ışık alan yeşil yapraklı bitkilerle donatılmış eskiyle yeninin buluştuğu köşeler. Bu aslında biraz Uranüs’ten (elektronik) biraz Satürn’den (stres) biraz Plüton (ölüm haberleri) kaçış. Ve benimde favorim “kaçış” köşem olacak.

HAZIRLAYAN İLKE YILMAZ YAZI SU KARAKUŞ / UZMAN ASTROLOG