2017’de renklerle yeşilleniyoruz

Pantone’nin yılın rengi olarak ilan ettiği çimen yeşili canlandırıcı etkisi ve enjekte ettiği tazelik hissi ile evleri kabuğundan sıyırarak yeniliyor.

Çimen yeşili, yüzde 100 doğallığın, huzurun ve yenilenmenin ama özünde hayatın rengi olarak kabul ediliyor. Kullanıldığı alanlarda dinginlik veren rengin bağlayıcı özelliği yaşam alanlarında ruhsal dengeyi de sağlıyor.
Aslında zarif ve yumuşak gibi algılansa da tamamen yeşil bir mekan oldukça vurgulu ve çarpıcı olabilir. Bu yüzden rengi kullanırken evi küçük bir bahçeye ya da seraya dönüştürme riskiniz de var.

ODA ODA KULLANIM ÖNERİLERİ

SALON: Evet, salonda kullanmak biraz cesaret istiyor. Dekorasyonda monokromatik seçimler yaparsanız rengi çok daha iyi vurgulamış olursunuz. Mesela çimen yeşilini zümrüt yeşiliyle kombinleyin. Bu ton sür ton uygulama derinlikli bir etki bırakır. Ayrıca altın varak, gold ve simli ürünler rengi olduğundan daha ağır ve şık gösterir.

Ikea.

 

YATAK ODASI: Çimen yeşili pek yatak odası rengi olmasa da açık tonları havanızı tazeler. Aydınlık bir odanız varsa ışığı direkt alan duvarı yeşile boyayıp tekstil ve aksesuarlarla takımlayın. Bu kullanım, rengin mekanda yarattığı yatıştırıcı etkiyi pekiştirir. Ayrıca pembeyle kombinleyerek romantizmi, mavi ile kullandığınızdaysa sahil ve deniz havasını yaşatabilirsiniz.

Scavolini.

 

MUTFAK: Evin kalbi mutfakta atar! Bu fikri benimseyen biriyseniz o zaman çimen yeşilini mutfakta kullanmalısınız. Rengin tüm özelliklerinin dışında tıpkı yeşil elma gibi ağız sulandıran iştah açıcı bir etkisi olduğunu da unutmayın.

 

 

YILIN RENGİNE KISA BİR BAKIŞ
• Rengi sadece bitkilerle verecekseniz solmasını göz önünde tutarak mümkün olduğunca kullanacağınız zamana yakın olarak satın alın. Çam, köknar ve sedir dalları uzun süre dayanır.

• Büyük bir alanda kullanacaksanız duvar en doğru yer. Ancak derinlik kazandırmak için orta kısmını açık kenarları daha koyu bırakın.

• Her zaman iyi bir baz oluşturan beyazı yeşille kombinleyin. Hem klasik, hem de modern stillerle iyi kombinlenen renk, tazelik hissini artırır.

• Duvarda daha iyi vurgulamak için önüne büyükçe gri bir kanepe yerleştirin.

• Hasır ve ahşaplar rengi daha davetkar ve yumuşak geçişlerle dengeler. Siyah ve metallerse kesin ve net ifadeler kazandırır.

• Yuvarlak hatlı, hatta absürd formlar rengin öne çıkmasına yardımcı olur.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL İMAJ FOTOĞRAFLARI SEVGİ KAHRAMAN