2 soru 2 öneri

Okurlarımızdan en sık gelen soru, salonları için doğru ve ferah yerleşimin ipuçları… Biz de bu konuda sizlere de ışık tutacak iki proje ve farklı çözüm önerileri hazırladık.

PROJE 1 Soru: “Salonumuza yeni bir oturma takımı alacağız. Ancak salon yerleşimi konusunda kararsız kaldık. Plandaki gibi oturma alanını masanın olduğu daha aydınlık olan bölüme yerleştirmeyi düşündük. 280 cm duvara televizyon ünitesi, karşısına kanepeyi koyacağız. L kanepeyi değiştirmek istiyoruz. Yerleşim ve mobilya konusunda tavsiyelerinizi bekliyoruz. Teşekkürler.” Ebru Sevil.
Cevap: İstediğiniz yerleşim, salonunuz için pratik ve doğru olanı. Ancak yerleşimde yapacağınız değişiklikler yaşam alanını daha dinamik ve farklı algılatır.
Önerilerimiz şöyle
:• 280 cm duvara L kanepe yerine ikili ve ona dik bir üçlü kanepe yerleştirmeniz mümkün. Böylece L kanepe kullanmadan bir oturma köşesi yaratmış olursunuz. • 670 cm duvarın oturma bölümüne televizyon ünitesini yerleştirin. Ancak yekpare bir ünite yerine alçak ve daha kullanışlı taşınabilir bir sehpa kullanın. Böylece dilediğinizde yer değiştirmek çok daha kolay olacaktır. • Bu yerleşimde kanepe girişe sırtı dönük biçimde duracağından görüntüyü daha estetik kılmak için şık bir dresuar veya küçük bir konsol yerleştirmenizi tavsiye ediyoruz.• 670 cm duvarın kalan bölümünde varsa büfeniz için de yeterli alan kalıyor. Oturma ünitenize bir berjer ilave etmeyi düşünüyorsanız en uygun alan bu duvar önü olabilir.

PROJE 2 Soru: “Mutfak ve koridora açık deniz manzaralı bir salonum var. Manzaramı kaybetmeden dekore etmek istiyorum. Ayrıca bir kedim var ve kumaş dayandıramıyorum. Nasıl bir döşemelik kumaş kullanmalıyım? Teşekkürler.” Nilgün Bal.
Cevap: Kedinizin sevimli tırmıklarına Sertex’in hayvan besleyenler için ürettiği kumaşlarını deneyebilirsiniz.
Açık planlı bir salon için
:• Yeriniz varsa (geçiş araları minimum 60 cm) bir tarafı dolaplı bankolu bir üniteyi yemek alanı olarak organize edebilirisiniz. • Mesafe yoksa mevcut masanızı mutfakla yaşam alanı arasında (çizimdeki gibi) konumlandırarak aynı etkiyi yaratabilirsiniz. • Pencere karşısına ikili kanepenizi ve uzun duvara üçlü kanepeyi yerleştirerek manzaraya ve televizyona hakim olabilirsiniz. • Televizyon mevcut pufun yerine de yerleştirilebilir. • Kalabalık bir aile değilseniz, sadece üçlü kanepe ve iki tekli de kullanabilirsiniz. Bu durumda tekli koltukları uzun duvara yerleştirin ve aralarında bir sehpa ile keyifli bir “dedikodu” köşesine dönüştürün.