14 yatak odalı ve 15 banyolu terk edilmiş kır malikanesi 1.5 milyon sterline satılacak

Son güncelleme:

 Somerset ve Devon sınırındaki Blackdown Hills’te yer alan 14 yatak odalı ve 15 banyolu terk edilmiş kır malikanesi satışa çıkıyor. Malikane 1838 yılında Egremont’un dördüncü Kontu George Wyndham tarafından yaptırılmış.

İTALYAN TARZI BİR SARAY

2020 yılının Kasım ayında şimdiki sahibi tarafından satın alınan Blackborough House, 14 yatak odası, 15 banyosu ve dokuz resepsiyon odası ile İtalyan tarzı bir saray olarak tasarlandı. Malikane, Somerset ve Devon arasındaki sınır boyunca yayılan ve Olağanüstü Doğal Güzellik Alanı olarak adlandırılan Blackdown Hills’te yer alıyor.

Şu anki sahibi, yeniden yapılanma sürecinde yarı yolda, ancak ülke dışına çıkmasını gerektiren işi nedeniyle, mülkü satışa çıkarmak zorunda kalmış. 

Yenileme çalışmalarının bir parçası olarak, güneş panelleri ve bir biyokütle kazanı kurulmuş, ağaçlar dikilmiş, toprak tazelenmiş ve ördek gibi hayvanlar alana eklenmiş.

 

TAMAMEN YENİLENMESİ GEREKİYOR

Görkemli görünüşüne rağmen, 2. Derece Koruma Altındaki kır konağı hiçbir zaman tamamlanamadı ve tamamen yenilenmesi gerekiyor.

Ev sahipleri mülkü satın aldıklarında, güneş panelleri ve bir biyokütle kazanı gibi eklemeler yaparak konağı çevresel olarak daha sürdürülebilir hale getirmek istiyordu.

Bu değişiklikler, mal sahibinin , daha önce 2020’de 400.000 £’dan listelenmiş olan mülkü şaşırtıcı bir şekilde 1.495.000 £ karşılığında satmak istediği anlamına geliyordu .

“EVİ ALDIĞIMDA ENKAZDI”

İsmini vermek istemeyen ev sahibi, “En başından beri, evi çevreye duyarlı olarak bitirmek istediğimi belirttim. Evin, en son teknolojilerle tarihi bina tekniklerini ve sürdürülebilir araçlar için enerji geçişini sergilemeye çok uygun olduğunu düşündüm. Ben bu malikaneyi aldığımda kesinlikle bir enkazdı. Her yerde araba hurdası vardı, bu yüzden onu temizlemek için çok zaman harcadım.” diyor.

Konak, 1838 yılında Egremont’un dördüncü Kontu George Wyndham tarafından inşa edilmiş ve ünlü mimar James Thomas Knowles tarafından bir İtalyan sarayı olarak tasarlanmış.

Bu malikane daha önce bir süre rektörlük olarak kullanılmış, bir süre de okul olmuş. Dünya Savaşı sırasında vicdani retçiler için bir Quaker eğitim merkezi olarak da kullanılmış, daha sonra bir gençlik yurdu haline gelmiş.

Aynı zamanda, bir süre araba koleksiyoncusu Ralph Sanders’ın çok sayıda eski arabayı barındırdığı bir araba kırıcı bahçesi olarak da kullanılmış.

Kapsamlı çalışmalarla sahibi, duvarlarla çevrili bahçe ve hatta bir yüzme havuzu gibi gizli mücevherleri ortaya çıkarmaya başladı.

“Duvarlarla çevrili bahçenin ne kadar büyük olduğunu veya nasıl olduğunu bilmiyorduk çünkü Jumanji gibiydi. Onu ayırıp duvarlarla çevrili en güzel bahçeyi bulduğumuzda şaşırdık.” diyor.

Mülk, Doğu ve Batı Kanadı olmak üzere iki tarafa ayrılmıştır.

Batı Kanadı’nda galerili bir kütüphane, üç katlı bir merdiven boşluğu, sinema odası ve iki adet 70 fitlik giriş kulesi yer alıyor.

Birinci kata çıkan merdivenlerde üç yatak odalı süitler ve bir ofis bulunurken, ikinci katta dört yatak odalı süit ve bir spor salonu daha bulunuyor. İkinci katta ayrıca iki yatak odalı süit ile müstakil bir daire yer alıyor.

Duvarın arkasında gizli bir odası olan malikanenin içi böyle görünüyor