10 soruda en sevdiği köşede: Şebnem Özinal

Oyuncu Şebnem Özinal ile Etiler’deki evinde ailesi, iş hayatı, projeleri hakkında ve evinin en sevdiği köşesinde keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Şebnem Özinal’ın eşi Şefik Öztek ve kızları Ayşe ile yaşadıkları Etiler’deki dairelerine konuk olduk.

1. Şu sıralar neler yapıyorsunuz?
1 Mart’ta bir oyun çıkartmıştık, bir komedi vodvil, bu oyunun turneleri var, bir ay içinde 20 oyun oynuyoruz, sürekli turnedeyiz. Şu sıralar beni en çok heyecanlandıran iş Türk tarihinde yaşamış kadınların hayatlarını kısa oyunlar haline getirmek için uğraşıyoruz. Bunlardan biri sümerolog Muazzez İlmiye Çığ, Sabiha Gökçen gibi isimlerle devam edecek serimiz. Karakterleri ben canlandıracağım ama yan karakterler de olacak.

2. Jeoloji okudunuz peki bu tiyatro serüveni nasıl başladı?
İTÜ Jeoloji Mühendisliği’nde okuyordum, ama oyuncu olmayı istiyordum. O dönemlerde Neşe Erberk’in ajansına yazılmıştım, Neşe Erberk bir güzellik yarışmasına katılıp katılmak istemeyeceğimi sordu, tamam dedim, yarışmanın koreografisini, konuşma metinlerini Dormen Tiyatrosu hazırlıyordu, onlarla iletişime girdikten sonra bana bir oyunda rol almam için teklifte bulundular, Dormen Tiyatrosu ile başladım ve devam ettim.

3. Tekrar ekranda görecek miyiz sizi?
Aslında dizilerden çok televizyon programcılığımı geliştirmek istiyorum. Kızım Ayşe doğduğunda anne-bebek ve sağlık programları hazırladım, sundum, üzerinde çalıştığımız bir proje var. En güzeli canlı yayın programlar, ne zaman başlayıp ne zaman biteceği belli, kişisel planlarınızı da rahatlıkla yapabiliyorsunuz.

4. Hangi rolü oynamak istersiniz?
Her rolü oynamak istiyorum, oyunculuk çok arsız bir meslek. Denemediğim, beni zorlayacak, oyunculuğumu bir yerlere taşıyacak her rolü oynamak istiyorum. Geçenlerde ileri oyunculuk alanında yüksek lisans yapmak için sınava girdim. Kendimi sürekli, beslemek, geliştirmek istiyorum.

5. Yeni kuşak oyunculardan kimleri beğeniyorsunuz?
Halihazırda oyunculuk yapıp aynı zamanda tiyatro yapan oyuncuları çok beğeniyorum. İlk aklıma gelen Mert Fırat ve Ezgi Mola, çok iyiler, kendilerini tiyatro ile besliyorlar, oyunculukları daha özgür ve sınırları zorlayıcı… Güzellik elbette her zaman tüm dünyada geçerli ancak Hollywood’da mesela çok güzel dediğimiz oyuncular hem şarkı söyler hem dans eder, oyunculuğun altını doldurmak lazım. Komedide Cem Yılmaz’ı beğeniyorum, çok zeki buluyorum, komedi kesinle zeka gerektiren bir iş.

6. Ayşe’den sonra hayatınızda neler değişti?
Annelik güzel ve yorucu geçiyor. Annelik bana çok iyi geldi. Ayşe artık bebeklikten çıktı çocukluğa geçti, her evresi ayrı bir macera. Ayşe’ye endeksli yaşıyorum, çok detaylı ilgileniyorum.

7. Evinizin dekorasyonu size mi ait?
Küçük ev seviyorum, herşey elimin altında olsun istiyorum. Buraya taşınana kadar hep büyük evlerde yaşadık ama büyük ev benlik değil, herşeyi kolay bulabileceğim pratik evleri seviyorum. Kesinlikle şehrin içinde yaşamak istiyorum.

8. Evcimen misiniz?
Çok evcimenim. Hele bu ara hiç evden çıkmak istemiyorum. Sürekli turnelerde olduğum için evde yapacağım çok iş birikiyor. Dolapların ve kitapların düzenlenmesi gibi… Evde koltuğuma yerleşip kitap okumaya bayılıyorum.

9. Mutfağa girer misiniz ?
Yemek yapmaya bayılırım. Güzel yemek yaparım, terapi gibi geliyor.

10. Dekorasyonda hangi mağazaları tercih ediyorsunuz?
Zara Home’u severim. Duvar kağıdı ve döşemelik kumaşta Karum ilk tercihim. Mum çok severim, özellikle kokulu mum. Parlak objeleri çok sevmiyorum. Eşyada yaşanmışlığı görmek istiyorum.

HAZIRLAYAN FUNDA MAVİŞ FOTOĞRAFLAR BANU ŞAHİN