10 soruda en sevdiği köşede: Neşe Erberk

Neşe Erberk’ in kızlarıyla beraber yaşadığı Etiler’deki dört katlı ve bol yeşillikli keyifli evine konuk olduk.

1. İş hayatınız nasıl gidiyor, biraz okullarınızdan bahseder misiniz?
Bizim sistemimiz çalışan anne babalara yönelik bir sistem. Okullarımızda sabah 8’den akşam 7’ye kadar olmak üzere uzun bir mesai süremiz var. 36 okulumuz oldu, Ortaköy’de ilköğretim okulumuz da var. Her gün bir okuldayım, sürekli koşturuyorum.

2. Böyle dinç ve güzel kalmak pozitif bir hayat görüşüyle mi, tempolu bir yaşam sürmekle mi mümkün oluyor?
Kesinlikle pozitif enerji! Genetik bir şansım da var tabi. Enerjim çoktur, tam bir aksiyon insanıyım, hiç duramam, bende tanımlanmamış bir hiperaktivite var diye düşünüyorum. Konfüçyüs’ün bir sözü vardır ‘Sevdiğin işi yaptığın zaman bir gün bile işe gitmiyorsun’ çok seviyorum bu sözü.

3. Evde kızlarınızla nasıl vakit geçirirsiniz?
Evimi çok seviyorum, çok seyahat ederim ama evin konforu başka. Son bir yıldır akşam yemeklerini kızım Lara yapıyor, muhteşem yemek yapıyor, gastronomi okuyarak ileride bir restoran açmak istiyor. Masamıza yerleşiyoruz keyifli yemekler yiyoruz.

4. Kalabalık evleri sever misiniz?
Kesinlikle kalabalık seviyorum, ağırlıklı kızların arkadaşları gelir, kızların dışında burada 11 kişinin gecelediği olmuştur, bizim rekorumuzdur bu. Özellikle baharda bahçede vakit geçirmekten keyif alırız.

5. Yemek daveti verdiğinizde yemekleri siz mi yaparsınız?
Arada bir, Lara yapar genelde, ben daha çok ona yardımcı oluyorum.

6. Evde yalnız kaldığınızda, rahatlamak, dinlenmek için neler yaparsınız?
Salonum benim keyif köşem, koltuğuma yerleşip ayaklarımı uzatıyorum, elime filtre kahvemi alıyorum, dizi ya da film izliyorum. Bol yeşillikli ve sakin bir evimiz var, özellikle günün yoğun temposu sonrası akşamları evin huzur ortamını çok seviyorum.

7. Evin dekorasyonunda sık sık değişiklik yapanlardan mısınız?
Koltukların kılıflarını değiştiririm, renk çok severim. Turuncu ve yeşili çok kullanırım, bu renklerle gidecek tamamlayıcı ahşap ürünlerden hoşlanıyorum, ahşap eve sıcaklık katıyor. Evde doğal renklerin huzuru var. Eve alınan eşyalar genelde benim seçimimdir ama kızlarla zevklerimiz çok uyar, aldığım şeyleri beğenirler.

8. En sık uğradığınız dekorasyon mağazaları hangileridir?
Mudo Concept’i beğeniyorum, tarzı hoşuma gidiyor. Obje ve aksesuarlarda Addresistanbul’daki mağazalardan çok sık alışveriş yaparım.

9. Yurtdışı seyahatine çıktığınızda eviniz için alışveriş yapar mısınız?
Oslo ve Paris’ten tablolar aldım. Kızım Lara’ya mutfakta kullanacağı kalıplar alırım. Bahçe işlerine çok meraklı olduğumdan yurtdışı seyahatlerimde bitki de alırım, en son Avusturya’dan iki asma aldım, bahçeye ektim ve tuttu.

10. Bir evin olmazsa olmazı nedir?
Rahatlık ve yaşanmışlık. Bu evin her yerine benim elim değdi. Evde her şey kullanılır, hiç bir şey öylesine laf olsun diye durmuyor.

HAZIRLAYAN FUNDA MAVİŞ FOTOĞRAFLAR BANU ŞAHİN