10 soruda en sevdiği köşede: Nefise Karatay Day

Nefise Karatay Day’in Ortaköy’deki dubleks evine konuk olduk. Evin her dem yeşil bahçesine açılan salonunun vakit geçirmekten en keyif aldığı köşesinde, biz sorduk o yanıtladı.

1. Gündeminizde neler var, neler yapıyorsunuz?
Beyaz TV’deki programımız sona erdi. Şu sıralar Proce Yapım ile yeni projeler üzerinde çalışıyoruz. Kültür-sanat içerikli bir programla yeniden ekranlarda olmak için hazırlık yapıyoruz.

2. Evdeyken vaktiniz nasıl geçiyor, evde olmaktan keyif alıyor musunuz?
Evdeyken tüm vaktimi kızım Maya ile geçiriyorum. Bir bakıcımız var ancak kızımın her şeyiyle ben ilgileniyorum. Maya’nın bakımı, onunla oyunlar oynamak tüm günümü alıyor. Evde olmaktan ve kızımla vakit geçirmekten keyif alıyorum. Maya uyurken de bol bol kitap okuyorum.

3. En sevdiğiniz eşyanız nedir diye sorsak?
Sehpalarımı çok seviyorum ve çok kullanıyorum. Sehpalarım Eren Yorulmazer tasarımı ve çok kullanışlılar, her an elimin altında olmaları hoşuma gidiyor.

4. En sevdiğiniz dekorasyon mağazaları hangileri, hangi mağazalardan alışveriş yaparsınız?
Beymen Home, Zara Home ve Chakra’nın ürünlerini çok beğeniyorum. En çok bu üç mağazadan alışveriş yaparım. Beymen’in fincanlarını, Chakra’nın yatak çarşaflarını çok seviyorum.

5. Eviniz için en son ne aldınız?
Evim için en son Zara Home’ dan gümüş tepsi aldım, severek kullanıyorum.

6. Evinizi kendiniz mi döşediniz profesyonel bir yardım mı aldınız?
Evimizi mimar Eren Yorulmazer dekore etti, dolapların bazılarını eşimle beraber çizdik. Işık almayan bölümlerin daha ferah ve aydınlık görünmesi için evin birçok yerine aynalar takıldı.

7. İkinci el eşya alışverişi yapar mısınız?
Bir kere Dank’tan bir koltuk almıştım onun dışında ikinci el eşya alışverişi yapmadım. Aslında eşyaların sürdürülebilirlikleri fikri hoşuma gidiyor ancak bu evde ikinci el eşya düşünmedik hiç. Aslında ikinci elden çok antika eşyaları seviyorum; incecik antika fincanlar, plaklar, bazı kitapların ilk basımları ilgimi çekiyor.

8. Evinizi yeni yıla hazırlarken dekorasyon anlamında neler yaparsınız?
Çam ağacımızı birkaç gün içinde kurmuş olacağız; ışıkları, süsleri, eve kattığı enerji hoşuma gidiyor. Ağaç süslemek dışında yılbaşı sofrasına özen gösteririm, masaya narlar, kırmızı bocuklar koyarım.

9. Yılbaşı akşamını evde mi geçirirsiniz?
Artık evde geçiriyoruz. Çocuk olduktan sonra özel günleri evde ailemizle, arkadaşlarımızla geçirmeye başladık.

10. Yılbaşı hediyesi için önerileriniz nelerdir?
Ben esprili hediyeleri çok severim, buldumbuldum.com bunun için iyi bir adres, oradan güzel ürünler buluyorum. Ayrıca mutlaka sevdiklerime kart yazıyorum, bu alışkanlığımdan hiç vazgeçmedim. Evime gelen konuların masada oturacakları yerlere isim kartları ve küçük hediyeler koyuyorum. Bu onlar için de hoş bir sürpriz oluyor.

HAZIRLAYAN FUNDA MAVİŞ FOTOĞRAFLAR BANU ŞAHİN