10 soruda en sevdiği köşede: Deniz Barut

Deniz Barut’un yönetmen eşi Şafak Bakkalbaşıoğlu, oğulları Uzay ve Kuzey ile beraber yaşadıkları Zekeriyaköy’ deki müstakil evlerine konuk olduk.

1. Yeni dizi ya da film projeleri var mı gündeminizde?
Kanal D’de ‘Hayatımın Aşkı’ yaz itibariyle bitti, yeni dizi projeleri için görüşmeler yapıyoruz, inşallah yakın zamanda sonuçlanacak. Bir sinema filminde rol almayı çok istiyorum, iyi bir teklif gelirse mutlaka değerlendireceğim.

2. Evde yalnızken ya da ailenizle beraberken nasıl vakit geçirirsiniz?
Evde yalnızsam rahatlama köşeme çekilir genelde kitap okurum, bir şeyler yazar çizerim. Biz ailece birlikte zaman geçirmeyi çok severiz, genelde salonda yayılıp film izlemeye bayılırız. Kendimize film geceleri, film hafta sonları yaparız. Mutfakta çok vakit geçiririz ve eğleniriz. Eşim çok güzel yemek yapıyor, çocuklar da mutfak sohbetlerine bayılıyorlar.

3. Ne kadar süredir bu evdesiniz, taşındıktan sonra tadilat yaptırmanız gerekti mi?
11. senemiz, evlenince taşınmıştık. Ufak tefek tadilatlar oldu, oturdukça hoşumuza gitmeyen yerleri değiştirdik.“Bazı mağazalar vardır ya girdiğinizde her şey size uygun gelir, Hiç Crafts da öyledir benim için.”

4. Dekorasyon ile aranız nasıl? Çok sık eşya değiştirir misiniz?
Bu evdeki her türlü dekorasyon işleri de eşime ve bana ait, çerçevelerin asımından tüm teknik işlere kadar her şeyi eşimle beraber yaptık. Tadı böyle çıkıyor bence. Çok sık eşya değiştirmiyoruz, hatta bazen annem ‘artık bir değişiklik yapsana’ diye eleştiriyor beni. Ama biz ailece hem alışkanlıklarımıza, hem de eşyalarımıza kendimizi bağımlı hissediyoruz. Aslında bu durum tüketimin nasıl yapıldığıyla alakalı, bu evdeki her obje bir şeye benzediği ya da bir şeyi çağrıştırdığı için alındığından o alınma sebebinden vazgeçemiyoruz.

5. Evinize mobilya ya da aksesuar alırken, aklınıza gelen ilk mağazalar hangileri olur?
Living Karma’yı çok beğeniyorum, birçok tasarım ürününü bir arada barındırıyor. Onun dışında Crate&Barrel, Mudo Concept sevdiğim mağazalar. Bir de tasarım ürünleri için Galata’da uğradığım bazı mekanlar var: Lunapark Shop, Z Mix ve Hiç Crafts benim vazgeçilmezlerim.

6. Modern mi klasik mi? İkinci el kullanır mısınız?
Kesinlikle klasik değil, arada kalıyoruz aslında. Biraz eklektik biraz country tarzımız var. Yemek masamız, salonda kullandığımız bazı sandalyeler ve birçok obje ikinci el, ikinci elden vazgeçemiyoruz.

7. Hiç eve sokmam dediğiniz eşyalar var mı?
Varaklı eşyalardan pek hoşlanmam, mesela altın varaklı koltuklar giremez bu eve. Onun dışında sahte taşlı avizeler vardır mesela, evimizde bunlara kesinlikle yer yok.

8. Bahçe işleriyle ilgilenir misiniz?
Yazın zamanımızın çoğu bahçede geçiyor, ekiyoruz, biçiyoruz. Çileklerimiz, meyve ağaçlarımız var, çocuklar toprağın içinde büyüdüler.

9. Misafir ağırlamayı sever misiniz?
Çocukların temposundan ve iş tempomuzdan pek vakit bulamasak da sabah gelip akşam kalan misafire bayılırız.

10. Bir evi ev yapan şey nedir?
Evi ev yapan şey içinde yaşanılan şeyler, gerçekten her eşyanın keyifle ve ortak kararla seçilmiş olmasıdır.

HAZIRLAYAN FUNDA MAVİŞ FOTOĞRAFLAR BANU ŞAHİN