10 soruda en sevdiği köşede: Burcu Kara

“Çok evcimen” olduğunu söyleyen oyuncu Burcu Kara’nın eşi ve minik oğlu ile birlikte yaşadığı evinde en önemli şey huzur…

Şu sıralar neler yapıyorsunuz?

Şu sıralar hayatın tadını çıkarıyorum diyebilirim. Çünkü hayatıma yeni eklenen çok tatlı bir şey var. Her gün onun yaptığı ve yapamadığı şeylerin tadını çıkarıyorum. Bir Youtube kanalı açtım ve tecrübelerimle, meraklarımla, deneyimlerimle orayı zenginleştirip insanlarla daha büyük iletişimler kurmaya karar verdim.

İleriye yönelik projeleriniz neler?

İleriye yönelik plan yapmayı çok uzun süre önce bıraktım, hiç benlik değil. Tabi ki gönlümden geçen, istediğim şeyler var ama hayat çok acayip o yüzden plan yapmayı çok yanlış buluyorum. Mutlu olduğum şekilde, mutlu olduğum yerde, mutlu olduğum insanlarla anı yaşamak istiyorum. Tabi ki yirmi yıl sonra da mesleğimi yapabilmek istiyorum. Sağlıklı, huzurlu, sevdiklerimle yine güzel bir fotoğraf karesinde bulunmayı istiyorum.

Ne zamandır bu evde oturuyorsunuz?

Eşimle evlendiğimizden beri, yani iki yılı geçti. Bu onun hayatını sürdürdüğü bir evdi ben de çok sevdim enerjisini… Beraber çok daha güzel, çok daha mutlu bir ev haline dönüştü burası. Ev huzurdur benim için. O yüzden hep beraber gün geçtikçe evimizde vakit geçirip evimizi güzelleştirerek daha huzurlu ve mutlu yaşamaya çalışıyoruz.

Evcimen misiniz?

Çok evcimenim. Evimde uyanmayı, gözümü açmayı kapamayı, misafir ağırlamayı çok seviyorum. Herkes mümkünse bize gelsin, eşim de ben de hep bu zihniyetteyiz. Aman yoruluruz diye de hiç düşünmüyoruz. Evle, bahçeyle uğraşmak, mutfakta vakit geçirmek bizi çok mutlu ediyor.

Evinizde nasıl vakit geçiriyorsunuz?

En çok mutfakta vakit geçiriyorum. En uzun sohbetlerimiz hep mutfakta oluyor. Uzun ve kalabalık sofraları çok seviyoruz. Hafta sonları evimizdeysek mutlaka misafirimiz oluyor, ailelerimiz oluyor. Güzel bir şey yaptığımızda ya da yapacaksak birilerini o sofraya dahil etmeyi seviyoruz. Evin her yerine her şekilde kendimiz dokunmayı seviyoruz. Eşim sağolsun çok becerikli, bir sürü şeyden anlıyor. Ben de onun çırağı olarak yanında takılıyorum ya da onu izliyorum bu da bana zevk veriyor.

Evinizi kendiniz mi dekore ettiniz?

Ben geldiğimde hali hazırda zaten eşimin bir hayatı vardı burada. Ben sadece küçük dokunuşlar yaptım. Ya da bazı şeyleri beni de düşünerek, daha farklı kullanım yaratacak çözümlerle değiştirmek durumunda kaldık. Ama genel olarak aynı duruyor. Ben aksesuarlarla, mobilyalarla, daha sık kullandığımız eşyaları renklendirip değişik seçenekler ekleyerek eve zevk katmaya çalışıyorum sadece.

Eşyalarınızı ne sıklıkta değiştirirsiniz?

Eşyaları çok sık değiştirmeyi sevmiyorum, çünkü bağlanıyorum ben duygusal olarak eşyalarıma. Zaten çok sevdiğim, bağ kurduğum eşyaları almayı seviyorum. Büyük parça eşyaları çok sık değiştirmeyi sevmiyorum, ama mutfak eşyası çok sık alıyorum.

Evinizde sevdiğiniz objeler hangileri?

En çok fotoğraf çerçeveleri seviyorum. Kahve fincanı, su bardağı, tepsi gibi böyle sunumları çok seviyorum. Tablo seviyorum… Büyük parça değil de küçük parça eşyalara daha çok ilgim var genel olarak.

En çok hangi köşeyi seviyorsunuz?

Abajurun olduğu köşeyi seviyorum. Çünkü hem pencerenin kenarı, hem karşımda televizyon var. Sehpa var, bacağımı uzatabilirim. Arkamda lokal bir ışık var ve bütün salonu görebilen bir nokta. O yüzden kendimi orada daha rahat hissediyorum.

Dekorasyon alışverişinizi nerelerden yaparsınız?

Büyük mobilya sitelerine gittiğimde oldu, kendi ustalarımı bulduktan sonra onlara sevdiğim beğendiğim modelleri yaptırdığım da. Aksesuar gibi objeleri son yıllarda daha çok internetten almaya başladım. Çünkü çok fazla seçenek sunuyor ya da görmediğin bir ürünü önüne getirebiliyor.