10 soruda en sevdiği köşede: Ayça İnci

Ayça İnci’nin Üsküdar’daki evine konuk olduk ve en sevdiği köşesinde sorularımızı sorarken kahvemizi yudumladık.

Şu sıralar neler yapıyorsunuz?

Hayatımın her döneminde mutlaka tiyatroyla iç içe oldum. Her sene bir ya da iki oyunda rol alıyorum. Oyunculuk haricinde işletmelerim de devam ediyor. Kozyatağı’nda Çöp Şiş, Kuzguncuk’ta ise Ayça İnci’den Sokak Lezzetleri Pilav Üstü Ekmek Arası isminde 2 dükkanım var.

İleriye yönelik projeleriniz neler?

Tiyatrodan uzak kalmak istemiyorum. Orası oyunculuk adına nefes aldığım yer. İşletmelerim için de severek işimi yapmaya devam ediyorum ve işimin başında olmaya devam edeceğim.

Evcimen misiniz?

Evet oldukça öyleyimdir. Evimde vakit geçirmeyi çok seviyorum. Kedilerimle evimde vakit geçirmek huzur veriyor.

Evinizde nasıl vakit geçiriyorsunuz?

Genellikle kitap okuyarak ve film seyrederek zaman geçiririm. Meditasyon yaparım. Tabii bir diğer ilgi alanım olarak mutfakta da epey vakit geçiririm. Yeni tarifler tatlar denerim ve bu tatları sevdiklerimi eve davet ederek onlarla da paylaşırım. Temizlik yapmayı severim ve çekmece-dolap düzenlemelerini de sıklıkla yaparım.

Dekorasyona ilgi duyuyor musunuz?

Fazlasıyla ilgi duyuyorum. Hatta oyuncu olmasaydım iç mimar olabilirdim. Bir eve taşınmadan önce mutlaka kafamda her şeyi planlarım. Dekorasyonla ilgili dergiler okumaya ve televizyon programlarını da izlemeye bayılırım. Gittiğim şehirlerin kültürlerine özel kendi evimin dekorasyonuna uyduracağım şeyler alırken bulurum genellikle kendimi. Arkadaşlarım da genellikle bu konuda fikir alırlar benden.

Evinizi kendiniz mi dekore ettiniz?

Evimin de dükkanlarımın da dekorasyonuyla bizzat ilgilendim. Tabi ki bazı konularda mimardan da destek aldım. Ancak perde kumaş mobilya kombinlemelerim tamamen bana ait.

Dekorasyonda nasıl bir tarzı tercih ediyorsunuz?

Gözü yormayan, sakinleştiren, huzur veren pastel tonlardaki renkleri severim. Tercihim doğal dokunuşlardan yana olduğu için rustik dekorasyon. Modern objeleri doğal olanlarla bir arada kullanmak hoşuma gidiyor. Eski zamanların evleri gibi ince kilimler, doğal taşlar, ahşaplar dekorasyonda sevdiğim şeyler. Ege’de yazlık bir kasaba evindeymişim hissi veren bir dekorasyonu tercih ettim.

Eşyalarınızı ne sıklıkta değiştirirsiniz?

Çok sık eşyalarını değiştiren biri değilimdir. Genellikle iskeletlerini kontrol edip dönüştürebileceğim bir şey ise kendim yenilemeyi tercih ederim.

Evinizde en çok sevdiğiniz objeler hangileri?

Neden? Kar küreleri, melek bibloları, Gümüşlük’ten aldığım su kabağı abajurlarım, Elazığ’dan aldığım bakır ayran takımı, anneannemin evinden kalan nostaljik takımlar ve portmantom evimdeki en sevdiğim eşyalarımdır. Hepsinin benim için özel anlamları var görünenin ötesinde. Yaşanmışlık duygusu veren eşyaları seviyorum.

Evinizde en çok hangi köşeyi seviyorsunuz?

Cam kenarındaki tekli koltuğuma oturup İstanbul Boğazı’na bakmayı çok seviyorum. Özellikle sabahları Türk kahvemi içerken kitap okuduğum bu köşe, evimin en sevdiği yeri diyebilirim.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ FOTOĞRAFLAR FEVZİ ONDU