10 soruda en sevdiği köşede: Akasya Aslıtürkmen

Oyuncu Akasya Asıltürkmen’i, eşi Serdar Özerman ve kızları Pera ile yaşadıkları Galata’daki evlerinde ziyaret ettik.

1. İçinde yer aldığınız bir proje var mı?
Her zaman ilk önceliğim tiyatro, geçen sene iki oyunda birden oynadım. Önümüzdeki sezon Gürgen Öz’le beraber Bertolt Brecht’in Adam Adamdır isimli oyununu oynayacağız. Bahçeşehir Üniversitesi’nde Kamera Önü Oyunculuk ve Oyuncu Yönetimi dersleri veriyorum. İnkılap kitapeviyle anlaştık, üç çocuk kitabı ve bir de Akasya kitabı hazırlıyorum.

2. Adınız çok güzel, kim koymuş?
Adımı babam bir radyo tiyatrosundan esinlenerek koymuş, ben 16 yaşıma kadar bahçedeki Akasya ağaçlarından aldım zannederdim, annem adımı bir radyo tiyatrosundan aldığımı söylediğinde çok
mutlu olmuştum.

3. Annelik serüveniniz nasıl gidiyor ?
Aslında çok anaç bir karaktere sahip olduğumu söyleyemem ancak insanları çok seviyorum ve sanatçı olmamla ilgili olabilir çok duyarlıyım. Hamileliğim sürecinde ben de bütün anne adayları gibi internette çok araştırma yaptım ve baktım ki bu konu çok geniş, sonsuz ve ben de bununla ilgili bir şeyler yapmalıyım. Akasya Ana adını koyduğum youtube kanalımı oluşturdum, esprili bir dille ve biraz da kendi anneliğimle dalga geçerek bu sürece başladım. Yavaş yavaş emin adımlarla ilerliyorum, doğrularımı ve yanlışlarımı görüyorum.

4. Akasya Abla adı altında da videolar paylaşıyorsunuz…
Tavsiye niteliğinde videolar paylaşıyorum. Mesela; bu senin hayatın, nasıl organize olunur, ailelerin okul seçimi konusundaki baskıları ve bu baskılar sonucu hayallerinden vazgeçen gençlerle ilgili videolar çekiyorum.

5. Dinlenmek için neler yaparsınız?
Şu anda farkettim ki uzun zamandır dinlenmek için bir şey yapmamışım. Çalışma saatlerimi kendime göre planlayabiliyorum, bugün geç saatte kahvaltımı yapıp iki saat kitap okudum, kızımla ilgilendim, birazdan aynı zamanda öğrencim olan asistanımla günün ve yarının planlamasını yapacağız, programlı olunca her şeye vakit ayırabiliyorsunuz aslında.

6. Evcimen misiniz ?
Pek evcimen sayılmam, evimin hemen karşısında evim gibi gördüğüm kafede daha çok vakit geçiriyorum. Çok dışa dönük bir insanım, dışarda insanlarla iletişim halinde olmayı çok seviyorum. Turnelerde her gün ayrı bir otelde kalmayı çok severim. Dönülecek bir evimin olması fikri hoşuma gidiyor ama çok evcimen olduğumu söyleyemem. Şu sıralar yine taşınma hazırlığındayım. Galata’yı çok seviyorum ancak çocukla daha rahat yaşayabileceğim ama mahalle yaşantısından da kopmayacağım bir yere taşınmayı düşünüyorum. Bu nedenle şu sıralar İstanbul’u karış karış geziyorum.

7. Evle ilgili dekorasyon alışverişi yapmaktan hoşlanır mısınız?
Tasarım yapan yeni, küçük ve orijinal mağazaları çok seviyorum. Ikea’nın dolap organize etmek için tasarlanmış küçük eşyalarını seviyorum, Atölye Başka’dan alışveriş yapmaktan hoşlanıyorum. Buka Sofa’yı çok beğeniyorum.

8. Antika ve ikinci el eşya sever misiniz ?
Çok severim, ben eşyaların ruhu olduğuna inanıyorum. Bir dönem çok fazla lamba topladım, Çukurcuma’dan çok alışveriş yaparım. Banyomda çiniden yapılmış bir hayat ağacı ve evimin içinde mermerden bir kurnam var, eski ev sahibim bir İngiliz, o nedenle bu evde İngiliz ve Osmanlı karışımı bir etki var.

9. Çok sık ev ve eşya değiştirir misiniz?
Ev zamanla istife dönüyor aslında, bir Türk alışkanlığı galiba, dolduruyoruz. Az eşyamın olduğu bir ev hayal ediyorum. Yaşadığım evi seviyorum, Bir Batılı’nın Osmanlı estetiğine bakışını yansıtıyor.

10. Geleceğe yönelik planlarınız nedir ?
Daha çok yazmak ve sadece sahne önünde değil sahne arkasında da bir şeyler yapmak istiyorum.

HAZIRLAYAN FUNDA MAVİŞ FOTOĞRAFLAR BANU ŞAHİN