10 soruda en sevdiği köşede: Açelya Akkoyun

Sevilen oyuncu Açelya Akkoyun’un eşi Enis Cergel ve kızları Alya ile birlikte yaşadığı Yeşilköy’deki evinin konforlu mutfağında keyifli bir gün geçirdik.

1. Biraz gündeminizden bahsedelim.
Hafta içi her gün canlı yayınlanan ‘Açelya ile Gülümse Hayata’ adlı bir programım var. Yayından birkaç saat önce sete gidip hazırlıklarımı yapıyorum, çok mutlu bir ortamda çalışıyorum, bana iş değil aşk gibi geliyor. Uzun soluklu bir iş olması için uğraşıyoruz. Günlük hayata dair her şey var programda.

2. Tiyatroya, dizilere ara mı verdiniz?
Vaktim yok, bu temponun içinde zaman ayıramıyorum ama çok iyi bir şey çıksa mutlaka yaparım.

3. Sizde ailenin iyi kızı imajı var…
Çok teşekkür ederim, aileye çok önem veriyorum ve bu imaj da onun yansıması. Anne, baba, evlat, eş kavramlarını, aileyi çok önemserim. Vaktimin çoğunu da aileme ve dostlarıma ayırırım. Evde yardımcım
vardır ama yemeğimi kendim yapıp eşime sunmak isterim, çok zorlandığımda elbette destek alırım ama ayaklarımı uzatıp kahve içeyim diye de evimin işini aksatmam. Aslında bu biraz yorucu ama bu tempoyu seviyorum.

4. Peki nasıl bir annesiniz?
Umarım iyi bir anneyimdir, bunun için çalışıyorum. Annelik bambaşka ve yeni bir Açelya’yla tanıştırdı beni. Ben çalışmayı çok seven, arkadaşlar ve ekip ruhu çok çok önemlidir diyen biriyken şimdi aile için her şeye boş verebilirim diyorum.

5. Alya’yla ne yapmaktan hoşlanırsınız ?
Çok vakit geçiririz, her sabah Alya’nın uyanma saatinde yanına giderim onunla yatağında ayaklarımızı tavana dikip gördüğümüz rüyalardan, o gün neler yapacağımızdan bahsederiz, bundan ikimiz de çok keyif alıyoruz.

6. Sosyal medyada insanları motive eden paylaşımlar yapıyorsunuz…
İnsanların kendilerine değer vermelerini de, insan kırmamayı da çok önemserim. Birini kırmam için sınırlarımı çok zorlaması lazım. Hayatta istemediğiniz, rahatsız olduğunuz durumlar olabilir, bunu çözmek çok önemli ama çözmeye gittiğiniz yol da çok önemli.

7. Hayata bakışınız hep pozitif midir?
Hep pozitiftir, çünkü annem öyle. Annem bana hem çok özel olup hem de sıradan olmayı, ikisini bir arada hissettirmeyi başarmış bir kadın. Küçücük yaşta paylaşmayı, birini kıskanmamayı, kıskanmanın zarar verdiğini öğrendim. Çok pozitif bir anne ve çok sevgi dolu bir babayla büyüdüm. Annem de kayınvalidem de üst katımda oturuyorlar, çok muyluyuz bu şekilde.

8. Yıllardır aynısınız; genç ve enerjik, kendinize nasıl bakıyorsunuz ?
Kışın saat on, yazın on bir civarı uyurum. Bence bir insanın genç ve dinamik kalmasının ana unsurları; iyi bir uyku, bol su içmek ve iyi düşünmek. Kendime mutlaka vakit ayırırım, her sabah yedide kalkarım ve 1.5 saat kendimle sosyalleşirim, önce kendime merhaba derim, her gün spor yaparım; yürüyüş, koşu ya da yoga… Hayat domino taşı gibi, aradan bir taş kaydı mı hayat duruyor. Sırf keyfi amaçlar için o domino taşlarını yerlerinden düşürmem. Hayatta her şeyin bizim için olduğunu düşünüyorum. Elbette sabahlara kadar eğlenmek de olacak ama beni benden aldığı noktada ben yokum.

9. Evde en çok nerede vakit geçirirsiniz?
Yemek yapmaktan çok keyif alıyorum. Evde en çok mutfakta vakit geçiriyorum. Bizim yaşam alanımız, arkadaşlarımızı en çok ağırladığımız yer mutfak, o nedenle oturma odası olan bölümü mutfak yaptık.

10. Kendiniz mi dekore ettiniz?
Ben dekore ettim, rahat ve keyifli bir ev olsun istedim. Çok aksesuar kullanmam, evdeki eşyalarımdan hoşlanıyorsam yıllarca kullanmak isterim. Kullanışlı mobilyalar seçmeye özen gösteriyorum. El işlerine heves ediyorum bazen. Bir şeyler yapayım diye evi malzemeyle dolduruyorum ama beceremiyorum. Mudo Concept’i çok beğeniyorum onun dışında Zara Home’ dan da alışveriş yaparım.

HAZIRLAYAN FUNDA MAVİŞ FOTOĞRAFLAR BANU ŞAHİN