10 Adımda tiny house dekorasyonu: Stil sahibi tiny evlerde yaşam

Son güncelleme:

Evinizin altı metre daha büyük olmasını mı dilerdiniz? Yoksa hayatı birkaç yüz metrekarelik bir alana sığdıran ama tüm ihtiyacınızı karşılayan doğru dekore edilmiş mini bir ev mi? Cevap ikinci şık ise yaratıcı düşünüp doğru bir planlamayla hayalinize kavuşabilirsiniz.

Kompakt ve sürdürülebilir bir hayatı benimseyenler için tasarlanan, araç statüsünde ama taşınabilir ev sistemi olan Tiny House’lar konforlu ve çevre dostu bir yaşam imkanı sunuyor. Ancak bu evlerde yaşamak sadece popüler bir eğilim değil, aksine yeni bir yaşam felsefesi, bakış açısı ve farklı bir hayat görüşüdür. 50 metrekare, hatta daha da azına nasıl sığacağınızı organize etmek ve aynı zamanda stil sahibi ve güzel göstermek için neler yapılabilir? İşte cevaplar.

KOMPAKT BİR HAYAT

Dar bir alanda, birkaç küçük mobilya yerine tek ve yekpare bir seçenek çok daha şık ve kullanışlıdır. Çünkü görsel dağınıklığı azaltır, alanın havadar ve ferah görünmesini sağlar. Hepimiz kullanacağımızı düşündüğümüz ama aslında kullanmadığımız şeyler alır ve bunun için suçluluk duyarız. Oysa mini bir evde yaşarken gerçekten ihtiyacınız olmadıkça bir şey satın alamazsınız, çünkü büyük bir dağınıklığa sebep olur. İhtiyaç olmadığı sürece alanı dolaplar, raflar ve gereksiz eşyalarla doldurmayın; içlerine koyacak şeyler alma isteği uyanır. Depolama alanı eklemeden önce bir süre evde yaşayın ve sonra karar verin. O mobilyayı veya aksesuarı kullanma konusunda pek emin değilseniz almayın.

Fotoğraf: mooblehouse.com

Tiny House’da renk seçimi önemli. Açık, aydınlık bir renk paleti önceliğiniz olsun ama atmosferi canlandırmak için bir duvarı farklı boyayarak odak noktası oluşturun. Bu, aynı zamanda derinlik hissi de yaratır. Evi tasarlarken geniş pencerelerin olmasına özen gösterin. Pencereden giren ışık ve hava akışını engellemeyen, yere özel mobilya ve aksesuarlar bulun veya daha da iyisi yaptırın. Mobilyaları pencereden birkaç santim uzağa yerleştirmek de iyi sonuç verir. Alanın küçük olması şık olamayacağı anlamına gelmez. Etkileyici bir ev için, form ve işlevi birleştiren fonksiyonel seçeneklere yönelin. Yerleşimi dikeyde kurgulamak temiz, dağınıklıktan uzak bir alan yaratmakla kalmaz, aynı zamanda evinizin daha büyük ve geniş gibi algılanmasını sağlar. Bunun için tüm depolamayı göz hizasının altında ve üstünde organize edin. Mesela yatak ve kanepe altındaki alandan maksimum yararlanın.

Fotoğraf: alanextraspace.com

10 ADIMDA TINY HOUSE DEKORASYONU

1 Sürgü kapılar kullanın: Doğa ile iç içe olan evinize mükemmel bir kır evi stili kazandırmanın ötesinde, dışarı doğru açılıp süpürme alanı işgal etmeyeceğinden yerden tasarruf sağlar. Ayrıca mobilyaları kapılara yakın yerleştirmeye de olanak tanır.

2 Her köşe işe yarasın: Küçük bir evde her köşe kıymetli. Bu daha çok depolama alanı ve dekoratif detaylar eklemek için de bir fırsat. Dar köşelere asacağınız raflar kitaplar, mumlar ve aksesuarlara ev sahipliği yapar ve ekstra depolama alanı sağlar.

3 Bank rahatlığı: Instagram’daki Tiny House’lara göz atığınızda pek çok ortak özellik bulursunuz. Ancak en dikkat çekeni dar alanları tekli koltuklardan daha verimli kullanan bank tipi oturma birimleri. Girişe, oturma kısmına veya mutfak bölümüne entegre bir bank mini evde hayat kurtarır.

4 Standartları belirleyin: Banklar oturma alanını destekler bankolar da yemek alanını genişletir. Mutfak bölümünde sandalye için yeterince yer yoksa bar bankosu altına sığan ya da katlanıp küçülen tabureler yerinde bir seçim olur.

5 Duvarlar yardıma hazır: Alan dar olduğunda etraf kolay dağılır ve bu karmaşada sevdiğiniz bir stili uygulamak da zorlaşır. Odayı düzenli tutmak için duvarları devreye sokun. Zemini ve kısıtlı sayıdaki rafları aksesuarla doldurmak yerine stilinizi yansıtmak için duvarlara sevdiğiniz sanat eserleri, duvar süsleri asın, küçük ev bitkileri ile süsleyin.

Fotoğraf: aussietinyhouses.com.au

6 Yüksekte depola: Aksesuarları veya depolanacak şeyleri raflara yerleştirmek yerine, pencerelerin üstüne takacağınız kancalara asacağınız küçük sepetlerde saklayarak da yerde tasarruf edebilirsiniz.

7 Loft stilini deneyin: Loft stili bir yerleşim ve dekorasyon aydınlık, parlak ve havadar bir his uyandırır. Mesela yatak odasını altta kurgulayıp, çekme kata rahat bir çift mini berjer yerleştirerek işleyişi ters yüz edebilirsiniz. Küçük evlerde kullanım alanlarını işleve göre bölmek de hareket esnekliği sağlar.

8 Malzemeleri harmanlayın: Esasen büyük bir odada yaşadığınızı düşünün. Böyle bir alanextraspace da farklı doku ve yüzeye sahip malzemeler mutfakta, oturma kısmında, merdivende ve çekme katta kontrast yaratarak alanın daha büyük görünmesini sağlar.

9 Zeminden tavana geçiş yapın: Tiny House dekorasyonunda alanı optimum biçimde kullanmak önemli. Bu yüzden her şeyi içine alan yerden tavana kadar dolap sistemleri özellikle mutfak aletlerine yer açarken ferah ve derli toplu bir his uyandırır.

10 Doğadan da faydalanın: Küçük de olsa bir evin duvarlarının ötesini düşünmek her zaman avantaj sağlar. Bu yüzden Tiny evinizi sadece iç mekandan ibaret sanmayın. Ön taraftaki geniş sundurma, açık havada oturma odası görevi görür ve keyifle dinlenebileceğiniz elverişli bir alan sağar.

Maksimum işlev için neyi nasıl yerleştireceğinizi doğru planlamak da çok önemli