10 adımda 2024’ün deko&trend turu

Son güncelleme:

Eğilim yani modaya uygun veya popüler olan her şey… Peki bu yıl dekorasyonda oklar neleri gösteriyor? Sessiz lüksten renkli geleneksele, dalgalı formlardan fırfıra ve cesur renk paletlerine kadar 10 adımda kısa bir trend turuna çıkıyoruz.

UZMAN GÖRÜŞÜ

2024’ün yatak tekstilinde neler var? Yatak tekstilinde turuncu tonları, parlak kırmızı, lime, şeker pembesi, mürdüm, okyanus mavisi, hardal sarı, bordo ve sıcak kahve tonları ön planda. Yatak odalarında İskandinav ve Akdeniz stili en sık rastlanan tarzlar olarak öne çıkıyor. Safari ve ormanı çağrıştıran muz yaprakları, tropik floraller, ince eskiz çiçekler, geometrik ve dalgalı formlar ise sıkça karşımıza çıkacak desenler. Yumuşak ve tüylüler, kadife, kaşmir, tencel ve bambu, buklet kumaşlar, organik ve müslin 2024’ün popüler kumaşlarından. Dekoratif yastık ve nevresimlerde özel el işi nakışlar da dikkat çekiyor. Ayrıca organik ürünlerin yükselişi de devam ediyor. Yataş Bedding.

No.1: Dalgalar, fırfırlar, pileler

Dalgalı formlar, doğal dokular, gelişigüzel ekose deseni ve natüralist tandanslı renk skalası… 2024’ün öne çıkanlarından birkaçı. – Foto: Ikea.

Dekorasyon ve moda dünyası 2024’te her zamankinden daha fazla iç içe geçmiş durumda. Hemen her şeyden etkilenen tasarımcılar sürdürülebilir ve daha dingin bir yaşam arayışından ilhamla geçen yıl öne çıkan sessiz lüks akımını bu yıl başrole oturuyor ama geleneksel çizgileri, renkleri ve desenleri de göz ardı etmiyor.

Uzun zamandır evleri ele geçiren sade çizgiler gelenekselliğin yükselişiyle yerini fırfır, pilise, kırık ve dalgalı formlara bırakıyor. Kıvrımlı kumaşlardan pilili abajurlara ve fırfırlı yastıklara kadar bu yıl hareketli yüzeylere doyuyoruz.

No.2: Renkli mimari

Foto: farrow-ball.com

Duvarlar, tavanlar, kartonpiyerler, kapı ve pencere pervazları ve süpürgelikler bile renkleniyor. İngiliz dekoratörler tarafından yıllardır uygulanan kontrast ve çarpıcı tonlarla renklendirilmiş mimari detaylar bu yıl evlere dinamizm ve renk katmak isteyenlerin sıkça başvuracağı bir yöntem olacak.

No.3: Kontrastı bol ahşaplar

Yeniliğe olan heves insanları daima farklı ve ilginç olana yönlendiriyor. Yüz yıllardır dekorasyonun ana malzemesi ahşap 2024’te çok daha çarpıcı hale dönüşüyor. Dramatik efektler yaratan damarlı mermerden rol çalan bol dokulu kontrast ahşap yüzeyler yılın gözdesi olmaya aday.

No.4: Soğuk metallerin dönüşü

Paslanmaz çelik ve krom gibi metallerin yeniden ortaya çıktığını görmeye hazır mısın? Önce aksesuarlar ve mutfak tezgahları, sonra mobilya ve dolap kapaklarında yavaş yavaş boy gösteren malzemenin yarattığı soğuk etkiyi dengelemek veya azaltmak için sıcak ahşaplar, dokulu taş yüzeyler ve kahve tonlarıyla eşleştirin.

No.5: Yere özel modülasyon

Pebble modüler köşe kanepe, Kelebek Mobilya

Geçen yıl hız kazanmaya başlayan bu trend 2024’te de devam ediyor. Modern evlerin modüler sistemli yere özel geniş ve kıvrımlı kanepeleri şimdilerde göz alıcı döşemelik kumaşlarla her eve adapte ediliyor. Eskinin bir üçlü, bir ikili ve tekliden oluşan resmi düzendeki salonlarının düşüşte olduğu günümüzde yere göre şekillenen yeni nesil kanepeler konforun dozunu ikiye katlıyor.

No.6: Yılın ‘IT’ kumaşı: Goblen

Şimdi ‘A goblen mi?’ der gibisiniz ama evet eskinin antika duvar halıları son birkaç yıldır evleri süslüyor. Ancak fiyatları cep yakacak kadar yüksek olduğundan duvar halılarından ilham alan benzer desende ev tekstilleri, duvar kağıtları ve döşemeler ile aynı zengin ve tarihi görünüm yaratılabilir. Dip not: Goblen, kanaviçe ya da telleri sayılabilecek kadar seyrek dokunmuş bir kumaş üzerine renkli ipliklerle yapılan özel ve teknik bir işleme türüdür.

UZMAN GÖRÜŞÜ

Farklı trendlerle yaşamı kusursuz kılan benzersiz evler 2024 yılı, dekorasyon dünyasında bir dizi trendin bir araya gelerek benzersiz bir atmosfer oluşturmayı amaçladığı bir dönemi işaret ediyor. Yeni nesil tasarımcılar, yaşam kalitesi ve keyif kavramlarını birleştirerek bu yıl alışılmışın dışında formlara cesurca yer veriyor. Mekan tasarımlarında daha çevreci dokunuşlar, fonksiyonellik, çok işlevli mobilyalar ve daha sakin, minimal yaşam alanları öne çıkıyor. Son yıllarda yine moda olan metal ve özellikle krom kullanımı, 2024’ün öne çıkanlarından. Doğadan esinlenen renk paleti, retro stilden ilham alan renklerle birleşiyor. Ayrıca orta tonlu ahşaplar, satine mat metaller, deri dokuları, terrakotta, seramik, pirinç, bakır, keten ve pamuk karışımları, blok renkler, yumuşak ve kavisli formlar… Hepsi 2024’te öne çıkan detaylar. Çağrı Öztürk, Marka ve Ürün Direktörü/ Doğtaş.

No.7: Doku + Desen harmanları

Evin her odasında farklı dokular kullanmak, ilginç harmanlar yapmak çok moda. Mesela ahşap zeminle kombinlenen Stucco Veneto yani ham alçı görünümlü duvarlar mekana boyut kazandırmanın yaratıcı bir yolu. Fitilli kadife, tiftik ve yünlü tekstürleri saten ve ipekle kullanmak, renk ve desenleri birbirini tamamlayacak şekilde seçmek evde bütünlük hissini de pekiştirir.

Fotoğraf: stefanistein.com.jpg

İKİ DETAY

1. Aksesuarda mermer zamanı: İster bardak altlığı ister tepsi ya da orta sehpa gibi tamamlayıcı mobilyalarda mermer ve mermer görünümü yılın aksesuar trendlerinden. Sıkça kullanılan bu malzeme evlere özgün ve natüralist bir kimlik kazandırıyor.

2. Katlamalı storlar: Kullanım rahatlığı, geleneksel ve modern stillerle uyumlu olması yüzünden yıllardır pencere sisitmeleri içinde çok rağbet gören stor perdeler bu yıl gelişigüzel katlanmış, yumuşak kıvrımlı romantik bir görünüme bürünüyor.

No.8: Yeni nesil maviler

Favori renkler arasında gösterilen mavi, son yıllarda kardeşi yeşilin ardından ikinci planda kalmıştı; bu 2024’te son buluyor ve alt tonunda hafif grilik olan havacı mavileri geri dönüyor. Pek çok boya markasının da yılın renkleri arasında yer verdiği mavi tonları mutfaktan oturma odalarına kadar evin her alanını aydınlatıp ferahlatıyor.

UZMAN GÖRÜŞÜ

Cesur ve yenilikçi tasarımlar 2024 cesur ve yenilikçi tasarımların, yeşillerin, kırmız ve pembelerin yılı. Toprak tonları ve ahşap kaplamalar bu yıl da evlerimizde doğaya dönüşün temsilcisi olurken kadife, doğal taş ve yansıtıcı parlak yüzeyler de dikkat çekiyor. Bu yıl minimalizm yerini maximalizmin iddialı kumaşlarına, desen ve renklerine bırakıyor. Farklı kartelalardan doğru seçimleri dozunda harmanlamak evde kendinizi ifade etme özgürlüğü tanıyor. Bu sene ayrıca benzer tonların tek tip malzemede buluştuğu, zıtlıkların uyumunun vurgulandığı bir renk harmonisini konuşacağız. İncelik ve derinlikli sıcak beyazlar ve yeşil, yılın en popüler renkleri olsa da maviyi tercih etmeye doğru ilerleyeceğimizi de göz ardı etmeyin. Ebru Soyalan / İç Mimar, Soyalan Mimarlık.

No.9: Tavandan duvara ahşap

Foto: charlesandco.com

Tasarımcılar her zaman asıl meselenin malzemelerle oynamak, doğru biçimde ve orantıda kullanmak olduğunu söyler. Örneğin mütevazi bir tavan ya da monoton renkte duvarları ister doğal ahşap panelle kaplayın isterseniz de kalın kirişlerle rustik bir ambiyans yaratın, bu pratik uygulama evlerin sıkıcı görünümünü tek hamlede revize eder, hareket kazandırır.

2024’TE KISA BİR TREND TURU

  1. Pencere boyutları genişliyor, büyüyor.
  2. Yapay bitkilere daha fazla yer açıyoruz.
  3. Seramikte ekose hakimiyetine merhaba.
  4. Banyolarda rengin dozu bir kademe artıyor.
  5. Evler mural duvar kağıtlarıyla hacimleniyor.

No.10: Yüzeyde oyun zamanı

Diamond meşe yivli büfe, bykir.com.tr

Mobilya yüzeylerinde görsel bir illüzyon yaratan, boyut kazandıran fugalı ya da yivli uygulamalar bu yılın göze çarpan detaylarından. Genellikle klasik mimariyle ilişkilendirilse de, günümüzde farklı stillerde de tercih ediliyor. Yüzeyde ışık kırılması ile gölge oyunları yaratarak evinize büyüleyici ve benzersiz dokusal zenginlik kazandırın.