Zamansız bir klasik: Shaker stili mutfaklar

0

Çok klasik ve bir o kadar da şık.

18. yüzyılda Amerika’da ortaya çıkan Shaker stili, sade, fonksiyonel ama aynı zamanda dekoratif bir şıklıkla bezeli kavramlar üzerine kurulu. Bu stil, özellikle mutfaklar için çok klasik ve bir o kadar da şık bir seçenek.

EĞİLİM: SHAKER STİLİ
Son zamanlarda en çok tercih edilen mutfak dolapları arasında Shaker stili yer alıyor. Yeni Shaker stilinde amaç evde stresin azaltıldığı, karmaşadan uzak ve hijyenin ön planda olduğu bir atmosfer oluşturmak. Özellikle büyük şehirlerde yaşamın hızına ayak uydurmak için insanlar hayatlarını kolaylaştıracak ürünleri tercih etmeye başladı. Mutfaklarında tam bir sadelik ve doğallık yaratmak isteyenler Shaker stili mutfak modellerine yoğun ilgi gösteriyor. Shaker stili dolaplar geniş pencereli oluşlarıyla mutfakta ışık salınımını artırıyor. Özellikle içleri aydınlatılmış olanları dolap içlerinde aradıklarınızı da kolaylıkla bulmanıza olanak sağlıyor. Dolap kapaklarındaki şık detaylar ise bu stile zamansız bir şıklık katıyor. Faruk Aydın, Stosa Cucine Turkey Yönetim Kurulu Başkanı

Malzeme: Ahşap
Ahşap Shaker stili mutfakların dominant malzemesidir. Yalın hatlarda dikdörtgen ya da kare çizgilere sahip beyaz ve tonları ideal bir renk seçeneği olarak karşımıza çıkıyor. Mat yüzeyli seçenekler ona biraz daha modern bir görünüm kazandırıyor.

Pierina mutfak, Kelebek.
Favilla mutfak, İtaldeko.

Limitsiz sadelik
Işık salınımını artırmak ve de olabildiğince yalın bir atmosfer elde etmek istiyorsanız Shaker stili mutfağınızda hem zemin hem de duvarlarda beyaz ve tonlarını tercih etmeye özen gösterin.

Paneller
Shaker stilde karşımıza en fazla çıkan şeylerden biri ahşap zeminler. Ancak trafiğin yoğun olduğu alanlarda çokça tercih edilmez. Bu sebeple siz etkiyi güçlendirmek için sadece duvarlarda da uygulayabilirsiniz.

Avalon yemek masası, Crate&Barrel.
Lucina mutfak, Kelebek.
Ikea.

Yemek alanı
Yemek alanı için yeterli boşluğunuz varsa yemek masası ve sandalyelerinizi tamamlayan bir stilde seçmeye özen gösterin. Spindle stili sandalyeler Shaker stilini en iyi tamamlayan alternatifler arasında.

Dramatik yaklaşım
Gri son zamanların en popüler mutfak renklerinden biri. Shaker stilinde de sık sık karşımıza çıkan bir ton olması şaşırtıcı değil. Stil devamlılığı açısından ahşap elementler ve vintage beyaz karoları tercih edebilirsiniz.

Serbestlik
Mutfağınız küçükse bu stilde mobilyalar seçmeniz bazen çözüm olmayabilir. Aydınlık görünümü pekiştirmek için bir duvar yüzeyini boş bırakmaya çalışın. Depolama bir sorun oluşturuyorsa raflar kullanabilirsiniz.

 

 

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.