Yemek odasında yenilikler sizleri bekliyor

0

Aileniz ve arkadaşlarınızla bir masa etrafında toplanıp yenilenyemekler ve yapılan sıcak sohbetler yaşam alanlarımızdakiyemek odalarının önemini biraz daha artırıyor. Yemekodalarında en önemli nokta ise yemeğin yenildiği mekanolan masalar. Yaşam alanlarımıza yerleştirdiğimiz masalarbir anlamda da bizi yansıtır. Bu nedenle masa seçiminiyaparken ailenizin alışkanlıkları ve zevkleri birleşerek doğruolanı bulmanıza yardımcı olacaktır.

En önemli faktör: Yaşam tarzınız
Eğer yeni bir yemek masası almayı düşünüyorsanız önce omasayı nasıl kullanacağınıza karar verin. Masanızı resmi yemekleriçin mi, sıcak bir aile veya arkadaş yemeği için mi kullanacağınızbu noktada önem taşıyor. Ayrıca masanızı sadeceyemek yemek için değil başka amaçlarla da kullanabileceğiniziaklınızdan çıkarmayın. Yemek masasını aynı zamandaçalışma masası olarak da kullanılabileceğiniz gibi…

Büyüklük, şekil ve stile dikkat
l İlk önce ihtiyacınız olan masa boyutuna karar verin. Eğermasanız odanıza göre çok büyük ya da çok küçük olursagöze hoş görünmeyen bir görüntü ortaya çıkabilir. Bu nedenleodanızın büyüklüğünü de göz önünde bulundurun.İlk önce masayı yerleştireceğiniz alanın ölçüsünü alın. Sonrasında da bu alana sandalyelerinizi rahat yerleştirmek için70-90 cm daha ekleyin. Böylece konforlu bir oturma alanıda sağlarsınız.
l Eğer masanızın büyüklüğünün yaşam alanınızda nasılduracağını görmek istiyorsanız. Gazetelerden alacağınızmasanın ölçülerinde bir şablon kesin ve bunu masanızıkoyacağınız yere yerleştirin. Size aşağı yukarı bir fikir verecektir.
l Odanızın tarzına göre nasıl bir masa şekli seçeceğinizekarar verin. Masanız dikdörtgen, kare, oval ya da yuvarlakolabilir. Dikdörtgen masalar resmi yemekler için iyi birseçimdir. Yuvarlak veya oval masalar ise dost yemekleriiçin uygundur. Aynı zamanda sivri bir köşe bulundurmadığındançocuklarınızın zarar görme sorununu da ortadankaldırmış olursunuz.
l Masanızın yaşam tarzınıza uygun olmasına da özengösterin. Modern, klasik, kır evi, sahil evi tarzlarına uygunseçimler yapabilirsiniz. Evinizin ve kendi stilinizin dışında birseçim yaparsanız eşyalarınızın arasında masanızın görüntükirliliğine yol açtığını görebilirsinizi, bu da hoş olmaz.

Yemek odasını küçük dokunuşlar iledaha dekoratif hale getirebilirsiniz
Halı: Eğer yemek odanızın zemini duvardan duvara halı yada parke kaplıysa renk katmak için bunun üzerine parçahalı ekleyin. Halınızın büyüklüğünün üzerine masa ve sandalyelerinizinsığacağı kadar olmasına dikkat edin.
Masa örtüsü: Yemek odanızın görünümünü değiştirmeninen kolay yollarından biri de masanızın üzerine örteceğinizbir örtü olacaktır. Yaz ayları için daha canlı renkleri tercihedebilirsiniz.
Aydınlatma: Yemek odası aydınlatmasında aplik ve avizekullanabilirsiniz. Özellikle masanızın üzerinin aydınlatılmayaihtiyacı olduğunu unutmayın.Perde: Yemek odanıza uygun bir perde seçmelisiniz. Klasikbir yemek odası için kadife perdeler uygun olabilir. Moernbir takımda ise ketenlere yönelebilirsiniz.
Ayna: Yemek odanıza bir ayna eklemeyi unutmayın. Konsolunüzerine yerleştireceğiniz büyük bir ayna ferahlık hissiverecektir.
Mum ışığı: Her şey mum ışığında daha çarpıcı görünür, yemekodasında özgürce mum ışığını kullanın.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.