Yazdan kışa dondurun

Yaz aylarında yiyecekleri saklamak için ekstra yer sağlayan derin dondurucular, kış mevsiminde de yaz sebze ve meyvelerini tüketmeyi mümkün kılıyor.

Vestel

DERİN DONDURUCUDA SAKLARKEN
1. Yiyecekler derin dondurucunun içine düzgün yerleştirilmelidir. Derin dondurucuların en etkin kullanımları dolu oldukları zamanlardır. Ancak gıdalar arasında mutlaka hava akımı için boşluklar bırakılmalıdır.
2. Elektrik kesintisinde, içi tam dolu olan derin dondurucuyu açmayın. Bu şekilde 48 saate kadar yiyeceklerinizi 0 derecede tutma etkisini sürdürür. Ancak derin dondurucunuz nispeten boş ise, bu gıdaları 24 saate kadar bozulmadan saklayabilir.
3. Evde olmadığınız zamanlarda derin dondurucunuzun çözülüp çözülmediğini anlamak için, gitmeden önce bir kavanozu buz küpleriyle doldurup dondurucunun içine koyun. Döndüğünüzde buzlar erimiş, şekil değiştirmişse derin dondurucunuz çözülmüş ve tekrar donmuş demektir. Bu, içindeki yiyeceklerin gerektiği gibi saklanamadığını gösterir.
4. Derin dondurucuda saklama kabı olarak, cam şişeleri (özellikle dar ağızlı olanları) kullanmayın. Çünkü donunca genleşen sıvılar camın kırılmasına neden olabilir.
5 . Yiyecekleri derin dondurucuda alüminyum folyo yerine, plastik torbalara koyarak ya da streç filme sararak dondurun.
6. Dondurduğunuz gıdaların üzerine tarih yazın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stil katan mutfak masaları

Afrika’nın iki ucundan