Yatak odanız küçükse

0

Küçük metrekareye sahip bir yatak odası, ilk anda aklınıza gelenden çok daha fazla depolama imkanı sunabilir size. İşin sırrı; özel ihtiyaçlarınızı göz önünde bulunduran, verimli bir planlama ile yerden kazandıran, esnek yaşam için uygun fonksiyonel mobilya ve ünitelerde saklı.

Uyumak için yataklı kanepe kullandığınız küçük bir eviniz varsa, seçtiğiniz modelin her gün/gece kullanıma uygun bir tasarıma sahip olduğundan emin olun. Sonra, hem kanepede otururken hem de yatakta yatarken kullanabileceğiniz, ayarlanabilir, göz almayan bir lamba ekleyin. Böylece gözleriniz de yorulmaz. Ayrıca bir puf veya orta sehpa, komodin olarak da rahatlıkla kullanılabilir.
Hep söylediğimiz gibi çift fonksiyonlu mobilyaları tercih edebilirsiniz. Örneğin gerektiğinde açılıp tek kişilik yatak olan bir koltuk gibi…
Özellikle küçük metrekareli çocuk ve genç odaları için, tekli ranza daha uygun olabilir. Çünkü bu mekanın depolama alanı, çalışma köşesi veya oyun köşesi gibi birden çok amaca aynı anda hizmet etmesi gerekecektir.
Komodin seçerken ekstra depolama alanı için gözlü, çekmeceli modelleri tercih edebilirsiniz. Ya da kendinden raflı/sandıklı karyolaları seçebilirsiniz.
Duvara monte raflar, yerden kazandırır ve gerektiğinde komodin yerine de kullanılabilir.
Yüksek dolaplar duvar alanını tam kapasite kullanabilmenizi sağlar. Örneğin yazın kışlıkları kaldırabileceğiniz ek bir alan yaratırsınız. Dolabın üst kısmındakilere ulaşmak için el altında tabure bulundurmayın unutmayın.
Duvara monte lambalar başucu lambası olarak da işe yararlar ve üstelik komodinden yer çalmazlar.
Sık kullandığınız eşyaları el altında tutmak ve düzeni korumak için cepli organizer’lar kullanabilirsiniz.
Aynı mekanı hem uyumak hem de sosyalleşmek için kullanıyorsanız bir perdeyle ayırabilirsiniz. Yatağın etrafına veya odanın ortasına asacağınız perdeler kullanışlı çözümler sunar.
Açık bir raf sistemi hem mekanda farklı işlevde alanlar yaratmanıza hem de uyku alanının gizliliğini korumanıza yardımcı olurken fazladan depolama alanı da sağlar.
Ve hepimizin bildiği, aynalı dolap kapakları odayı olduğundan büyük ve ferah hissettirir. Üstelik duvar için ekstra bir boy aynasına da gerek kalmaz.

Perdeler kullanışlı çözümler sunar. Küçük bir yatak odasında konforlu bir uyku ve stil sahibi bir giyinme alanı  istiyorsanız, odayı perde ile ayırın. Cam kapaklı dolaplar ise sevdiğiniz eşyaları toztan korurken sergilemeyi de mümkın kılar.

Üstte: Çekmeceli dolap ve raf sistemi, Solda: Karyola ve dolap, Ikea.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.