Yatak odanız huzurlu mu?

Yatak odaları geceleri uyuduğumuz, dinlendiğimiz, huzur bulduğumuz alanlardır. Yatak odası aynı zamanda evde en çok vakit geçirdiğimiz alan olarak evin en değerli odası unvanını taşıyabilir. O halde yatak odasında rahat etmek için hangi detaylara dikkat etmeliyiz?

Öncelikle yatak odasında kullanacağınız renklere özen göstermelisiniz. Nötral, pastel ve toprak tonları duvar, tavan ve mobilyalarda tercih edilebilir. Renkleri seçerken uykunuzu kaçıracak canlı renkleri kullanmamaya dikkat edin.

Yatak, yatak odasının odak noktasıdır. Bu nedenle en iyi seçimi yaptığınıza emin olun. Eğer çok büyük bir yatak seçerseniz yatak odanız çok sıkışık görünebilir. Bu nedenle kendinize ve odanıza en uygun yatağı seçmek büyük önem taşıyor.

Tavanda büyük bir aydınlatma yerine yatağın her iki tarafındaki komodinler üzerine abajur ya da aplik lambalar tercih edebilirsiniz. Ayarlanabilir aydınlatmalar da ışığı istediğiniz gibi ayarlamanıza imkan verir. 


Odada eşyalarınızın düzenleniş şekline de dikkat edin. Üstünüze üstünüze gelen bir dolap, gece kalktığınızda ayağınıza takılan bir puf uykunuzu kaçırabilir.

Oda havalandırmasının iyi olması da dekorasyon kadar önemlidir. Çok sıcak ya da çok soğuk bir ortam uygun dinlenme koşullarını sağlamayacaktır. Oda ısısının çok yüksek olmamasına dikkat edin, yazın serinlemek için tavana asılan pervaneler işinize yarayabilir.

Fotoğraflar: Dmitry Dubrovsky, Vladimir Shaklev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnce düşünün

Bu koltuğun adı ne?