Yaşam alanlarının vazgeçilmezi kanepeler

Kanepe denildiğinde bircok insanın aklına iki kişinin oturacağı cozumler gelir. Oysa bazen iki kişilikkanepeler yaşam alanlarımız icin yeterli olmaz.Kanepe secerken karşınıza bircok tarzda kanepe cıkacağını unutmayın. İki kişilik ya da uc kişilik kanepeler, koşe kanepeler, yatak olabilenler… Hepsi mekanınızda nasıl kullanmak istedeğinize bağlı olarak sizin icin bir alternatif olabilir. Kanepe konusunda ilk yapmanız gereken tarzınızı belirlemeniz. Bunun icin de kanepeyi yerleştireceğiniz mekandaki diğer mobilyaların tarzlarına dikkat etmeniz gerekiyor. Cunku modern bir kanepe, kimi zaman klasik mobilyaların arasında goze hoşgelmeyebilir. Kanepelerde bircok model, renk ve desenalternatifyle karşı karşıya kalacaksınız.
Eğer alanınız darsa ikili kanepeler sizin icin bir cozum olabilir. Ancak geniş bir alana sahipseniz tercihinizi uclu ya da koşe kanepelerden yana kullanabilirsiniz. Eğer yatıya gelen misafirleriniz icin fazla yeriniz yoksa yatak olabilen kanepeleri tercih edebilirsiniz. Kanepelerin doşemeleri konusunda da alternatif sonsuz. Deri, kadife, keten, pamuklu… Bu konuda da zevkinize ve kullanım alanınıza gore secim yapmanızı oneririz.

Kanepe alırken…
Mobilya doşemesini test etmenin en iyi yolu uzerine oturmak vemobilyayı kaldırmaktır. Cunku ağırlık kalite işaretlerinden biridir. Kanepe hafifse ve rahatca kaldırılıp hareket ettirilebiliyorsa iskeletiiyi malzemeden yapılmamış demektir. İskeletin sert ahşaptan yapılmış olmasına dikkat edin. Minderleri kaldırın ve yayları kontroledin. Yayların arasında 60 ile 75 mm boşluk bulunması idealdir.
Ayakların sağlam olup olmadığına da bakmalısınız. Tekerlek ayaklar en iyisidir. Doşeme dolgusunun neden olduğu da kanepe alırken onemli bir nokta. Lif dolgu, kuş tuyu ya dabunların karışımından oluşan sungerleri tercih edebilirsiniz. Kaliteli bir sunger dolgu kolay deforme olmaz ve şeklini korur. Sunger uzerine yerleştirilen lif dolgu divanın sırt kısmı icin de idealdir. Destek sağladığı alan yumuşaktır, şeklini korur ve kabartılmaya daha az ihtiyac duyar. Lif ve kuş tuyu karışımı dolgular da yumuşaktır, ancak iyi gorunmesi icin duzenli olarak kabartılması gerekir.
Kanepe kumaşı secerken de dikkatli olmalısınız. İpekli ve akrilik kadifeler kolayca buruşur, ışığa gore değişen gumuş ya da koyu renkli lekeler bırakırlar. Pamuk ve keten kumaşlar dayanıklıdır, ancak cok kolay leke tutarlar.

Yaptırmak isterseniz
Eğer kanepenizi yaptırmak istiyorsanız ilk nokta ihtiyaclarınıza karar vermeniz olmalı. Kanepenizi imalatcı firmalara ya da iyi bir marangoza yaptırabilirsiniz. Eğer kanepenizi kendiniz yaptıracaksanız minder derinliğini, arkasının yuksekliğini siz secebilirsiniz. Showroomda gorduğunuz modellerdeki kumaşları dikkate almayın cunku sizin kanepeniz tamamiyle sizin belirlemiş olduğunuz kumaşa burunmuş olacaktır.
Kanepenizin acılır turden olup olmayacağına karar verin. Yatakmekanizması eklemek cok da pahalı olmadığından boyle bir sistemi secmek akıllıca olabilir. Yaptırdığınız kanepenin mekanınızın olculerine uygun olduğundan da emin olmanız gerekiyor. Ayrıca kanepenizi evinize nasıl nakliye edeceğinizide duşunun. Gerci artık bircok firma nakliye ve montaj servisine sahip. Kanepe yaptırmanın en onemli avantajı kumaşınızı kendinizin secebilmesidir. Pek cok mağaza farklı renk ve desenlerde bir cok kumaş seceneği sunuyor, siz de bunların icinden beğeninize en uygununu secebilirsiniz. İkili bir kanepenin yaklaşık 12-14 metre, uclu bir kanepenin 15-18 metre kumaşa ihtiyac duyacağını da goz onunde bulundurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Küçük banyolar büyük fikirlere ihtiyaç duyar

Ev bitkilerine bakım önerileri