Vintage şıklık

Melissa Smart’ın Amerika’dan taşıdığı kökleri, İngiltere’deki bu hoş aile evinde vintage şıklıkla buluşuyor.

Melissa’nın emektar oturma odası kanepesinin döşemeleri yakın bir zamanda yenilenmiş. Tek bir çiçekli kumaş yerine bir çok farklı kumaş bir arada kullanılmış.

Amerika’da dünyaya gözlerini açan Melissa Smart, tipik bir Avrupa hayatı yaşamak için eşi Richard’la birlikte İngiltere’ye taşınmış ve bugün Melissa, taşınmasından tam 15 yıl sonra, işi, genç ailesi ve kır yaşamındaki huzurlu eviyle kesin olarak buraya yerleşmiş görünüyor.

Her ikisi de eski bir ev bulmayı istiyormuş ve Bath’e yaklaşık 10 km mesafedeki bu küçük köyde yer alan üç yatak odalı kır evinde karar kılmışlar. “Birkaç kır evine daha bakmıştık ama, bazı odalarının çift cepheye bakmasından dolayı bu ev daha çok gün ışığı alıyordu. Ayrıca, bu köy gerçekten çok sevimli ve şehir yaşamına oldukça yakın.” diyor Melissa.

Zemin döşemelerinin değiştirilmesi büyük bir değişiklik yaratmış. Rustik, krem renkli parke taşları mutfak ve yemek odasında kullanılırken, doğal, dokulu sisal halılar oturma odasında tercih edilmiş. Mekanlar anında daha geniş, ferah ve modern bir görünüme kavuşmuş; yine ferah gösteren nötral renk paleti de bir sonraki adımda kendini göstermiş.

Melissa’nın evinde Amerika’dan alınan mobilyalar ve dekoratif eşyalar, bunun yanı sıra vintage porselenler ve yerel West Country eserleri ve kendi boyadığı ya da yenilediği ikinci el parçalar yer alıyor.“Toprak kapları, renkli mobilyaları, cam eşyaları ve resimlerin etrafta olmalarını çok seviyorum ancak asıl sevdiğim tekstiller, özellikle de vintage kumaşlar” diyor Melissa ve ekliyor: “Sade ve basit bir fon gerçekten işime yarıyor çünkü üzerinde sergileyeceğim çok şey var.”

Melissa, İskandinav stil gibi İngiliz country ve New England kırsal stillerine ilgi duyuyor, bu durum farklı stil katmanlarını ve harmanlanan desenleri bir arada çok rahat bir şekilde kullanmasını sağlamış. Melissa’nın emektar oturma odası kanepelerinin döşemeleri yakın bir zamanda yenilenmiş, sadece bir çiçekli kumaş yerine birçok farklı kumaşı bir arada kullanmış.

Yemek odasının kireç taşı zemin döşemesi ile yumuşak krem ve mavi-yeşil renk şeması kombinasyonu evin kalbini aydınlatıyor ve içerisini rahatlatıcı, deniz kenarı etkisiyle dolduruyor.

Evde hiçbir alan boşa harcanmamış ve her köşede görülecek bir şey var. Bu eski, boyanmış dolap da, Melissa’nın vintage porselen koleksiyonunu sergilemesine yardımcı oluyor.

Patchwork’ler ve desenli kumaşlar, Louisa’nın odasında neşeli ve feminen bir görünüm sağlıyor. Altında açılan bir başka yatağın yer aldığı el yapımı yatağı, New England’da gördükleri bir mobilyadan ilham alarak yaptırmışlar.

Pastel tonlar, deniz mavisi ve boz kahverengiler evde birçok yerde kendini gösterirken, krem renkteki hoş mutfak; teneke kutular, porselenler ve kumaşlarda tercih edilen koyu tonlardaki kırmızı ve yeşil desenlerle renklendirilmiş.

Aile yadigarı olmasından oldukça hoşnut oldukları ayaklı küvetin yer aldığı sade ve beyaz banyoda, duvarda asılan “St Ives” tablosu Richard’ın Kelt kökenlerinin bir hatırası.

Banyoda zemin ve sahanlık renginin açık renge boyanması ile alçak tavanlar ve açıktaki iri taş duvarların boğucu etkisi azaltılarak mekana aydınlık bir his kazandırılmış.

Ebeveyn yatak odasında patchwork’lerle antika ve yeni tekstiller kır evi stili çerçevesinde harmanlanmış. Gustavian stili tasarımlara sahip yatağı ve yatakla uyumlu dolapları, İsveçli bir arkadaşlarından satın almışlar.

HAZIRLAYAN GAP INTERIORS/ANNABELLE GRUNDY FOTOĞRAFLAR GAP INTERIORS/COLIN POOLE DERLEYEN GÜNEŞ ULUKUŞ