Vintage-feminen – Evim

Vintage-feminen

Eski ve derme çatma bir eve yepyeni bir soluk katan Amanda Knox, Fransız stili ve ikinci el eşyalarla bize vintage ruhunun kapılarını aralıyor.
Lincolnshire’de kökleri 1750’lere uzanan adeta tarihi eser konumundaki bir evdeyiz. Tarihi gibi içinde de hep ikinci ve üçüncü hayatını yaşayan eşyalar var. Ev sahibesi Fransız stiline büyük bir ilgi duyduğu için evi karakterize eden en önemli özellik bu. Şık biraz da Shabby diyebileceğimiz bir tarz. Yani salaş bir yanı da var aslında. Kendiliğinden, öylesine ve rahat… Ev sahibesi Decorative Country Living adlı bir dükkanın da sahibi. Bu sebeple dekorasyon aslında onun işi. Bit pazarları, ikinci el eşya satan dükkanlar Amanda’nın en uğrak yerlerinden. Amanda aynı zamanda üç çocuk annesi. 17,13,12 yaşlarında Felix, Flora ve Delphi isimli üç çocuğu var. Bu sebeple evde tam dört yatak odası var.
Amanda’nın vintage dekorasyona karşı çok büyük bir ilgisi var. İki yıl önce üç çocuğuyla beraber taşındığı bu ev de ikinci el eşya ve antikalardan fazlaca nasibini almış. İskandinav evlerindeki gibi ışık ve beyazla yıkanan bir ev burası. Bu sebeple neredeyse tüm objeler bir sanat eseri gibi adeta bu beyaz kartelada ön plana çıkıyor.
Amanda’nın bir önceki evi biraz daha kırevi stilinde bir evmiş. Ancak yepyeni bir başlangıç olsun istediği için o eve ait olan tüm eşyaları dükkanda satılığa çıkarıp yepyeni bir dekorasyon stili ile bu evini tasarlamış. Elbette bu evi anlatan renk: Beyaz! Duvarlar, yerler pencere ve kapılar… Tamamı beyaza boyanmış. Tek bir istisna var o da Amanda’nın banyosu. Kendini tutamayıp Cath Kidston imzasını taşıyan gül desenli karolar tercih etmiş.
Her bir katında üç odası bulunan bu üç katlı eve Amanda’nın feminen dokunuşları damgasını vuruyor. Aydınlık bir atmosfere çok düşkün olduğu için oturma odasını birinci kata taşımış. Daha karanlık olan zemin katın oturma odasını ise tamamen Felix’e bırakmış. Zemin katta ufak bir mutfak ve bir yemek alanı da bulunuyor.

Mutfak aslında oldukça küçük. Ev sahibesi büyük pişirme ünitelerini çok sevdiği halde alan darlığı yüzünden bir türlü yerleşimi yapamamışlar. Alan kazanmak için sonradan bacayı yıkıp hayalini kurduğu kuzineyi mutfağa sığdırabilmiş.

Solda: Amanda evin ferah görünebilmesi için çok fazla eşyadan kaçınmış. Açık ray sistemleri, Fransız tarzı dolap ya da büfeler evdeki depolama sorununu çözmek için çok şık tercihler. Yatak odasındaki depolama meselesi aynı titizlikle ele alınmış.

Sağda: Amanda’nın hayalleri bu dükkanda yaşıyor. Neredeyse dünyanın her bir köşesinden izler taşıyan pek çok eşya bu dükkanda yeni sahiplerini bekliyor.

Solda: Amanda, Cath Kidston’a olan aşkına engel olamayıp banyoda onun imzasını taşıyan karolar tercih etmiş. Geri kalan ise tamamen beyaz…

Sağda: Amanda’nın çocukları da tıpkı kendisi gibi… Aksesuarlar ve bebeklik dönemlerinden kalma oyuncaklar rafları süslüyor. Kumaştan yapılan bu vazo fikrine ise bayıldık!

HAZIRLAYAN GAP JACKY HOBBS FOTOĞRAFLAR GAP INTERIORS/CLIVE NICHOLS DERLEYEN HANİFE YILMAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.