Vadiye kucak açan “sakız ev”

0

Bulunduğu site içerisinde en yüksek noktada konumlanan “sakız ev” tüm vadiye tepeden bakıyor. Alabildiğine yeşil ve doğal, burası başka türlü bir yaşamın kapılarını aralıyor.

Bodrum Yarbasan Evleri’nden birinde, Sakız Ev’deyiz… Yarbasan Evleri, yörenin otantik mimarisinin modern ihtiyaçlara göre revize edilmiş bir uygulaması. Geçmiş dönem Rum mimarisi, yapı ve yerleşkeleri örnek alınarak yeniden tasarlanmış. Burası üç kişilik bir cennet gibi. Arkın Bey, eşi Canan ve kızı Selin ile birlikte paylaşıyor Sakız Ev’in doyulmaz manzarasını. Eşlerin anne ve babaları da zaman zaman onlara katılıyorlarmış. O zaman tam anlamıyla geniş bir ailenin tadını yakaladıklarını söylüyorlar. Arkın Bey işadamı, Canan Hanım emekli bir havayolu çalışanı, kızları Selin ise öğrenci. Ailede herkes en az bir spor ile ilgileniyormuş. Bodrum’u seçmelerinin temel sebeplerinden  biri de bu, yelkenciliğe olan merakları. Deniz, ailenin vazgeçilmezleri arasında. Ev sahibi Arkın Bey, İstanbul’daki yoğun iş hayatı sebebiyle vakit ayıramadığı arkadaş ve dostlarını, haftasonu burada ağırlayarak bahçe partileri vermekten çok hoşlandığını söylüyor. Havuz başı ve bahçenin jeolojik demirbaşı olan “kaya” kovukları, parti mekanlarındanmış.

Salon
Şömineli salon çok keyifli bir atmosfere sahip. Zeminlerde, özel yapım yer karosu ve Eskere çamından rabıtalar kullanılmış. Duvarda kullanılan ahşap raflar ise bizi eski zaman evlerine götürüyor. Mobilyaların çoğu ise antikacılardan toplanarak bu tarz bir konsept yaratılmış.

Yöresel tatlar
Özellikle mutfak için seçilen tüm detaylar, yemek hazırlama ritüelini sürekli bir keyfe dönüştürüyor. Bakır gereçler, eski zamanlara gönderme yapan tabaklıklar hep özel olarak tasarlanıp yaptırılmış.

Yatak odası
Yatak odası yalınlıkla döşenmiş. Makyaj masası ise Trabzon’da yaşamış eski bir Rum aile dostlarının hediyesiymiş. Perdeler, ev sahibesi Canan Hanım’ın Bodrum bez pazarlarından temin ettiği kumaşlarla diktirilmiş.

HAZIRLAYAN İLKE YILMAZ FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.