Üsküdar’daki bu evin ilham kaynağı: Doğaya özlem

Doğal malzemeler ve onlarla en iyi kontrastı yaratan siyah, beyaz ve antrasit gibi renklerin bir arada kullanıldığı bu evde, huzurlu bir ortam yakalayabilmek ana fikir olmuş.

ÜSKÜDAR’DA 110 METREKARELİK EV *

İdil-Barış Yavaş çifti, sevimli köpekleri Pluto ile yaşadıkları Üsküdar’daki 110 metrekarelik evlerinde, doğallık ve huzur üzerine bir yaşam kurgulamışlar. Dinlendirici bir ortam yaratmak ana fikir olmuş.

“Tasarımcı olmama rağmen kendi yaşam alanlarımız için çok fazla dekorasyon trendlerini takip ettiğim söylenemez. Benim için öncelik huzurlu bir ortam yaratabilmek. İçerisinde kendimi rahat ve gerçekten evimde hissettiğim, dışarıdaki kaostan beni arındıran, sakinleştiren bir yaşam alanı” diye anlatıyor evini İdil Hanım.

“DOĞADAN KOPUK VE BAHÇESİZ BİR EV” *

Evlerinin dekorasyonunu yaparken birçok şey İdil Hanıma ilham kaynağı olmuş: “Şehirde yaşayan, yaşamak zorunda olan birçok insan gibi biz de küçük denebilecek bir evde kısıtlı bir yaşam alanına sahibiz. Doğadan kopuk ve hep hayalimiz olan kocaman yemyeşil bahçeli bir ev değil burası. Dolayısıyla dekorasyonda bize doğayı çağrıştıracak detaylar kullanmaya özen gösterdik.

Salonun bir köşesini kaplayan devasa ve yemyeşil bir mostera, evin hemen her köşesini süsleyen minik kaktüsler, hasır sepetler, bakır ve mermer gibi doğal malzemeler ve atmaya kıyamayıp özenle kurutulan çiçeklerin en büyük ilham kaynağı doğaya olan özlemimiz sanırım.”

Ev sahibesi İdil Yavaş, Bakır İstanbul’un kurucusu ve tasarımcısı. İnsanların hayatlarına küçük dokunuşlar yapmak amacıyla bu markayı yaratmış. Aydınlatmadan mutfak gereçlerine kadar bakır birçok ürünün altında imzası bulunuyor.

EVİNDEKİ BİRÇOK EŞYAYI KENDİSİ TASARLAMIŞ *

Yaratıcılığı sayesinde evindeki birçok mobilya ve aksesuarı da kendisi tasarlamış. Masif TV sehpası da bunlardan biri ve her yeni taşındığı evinde, bundan vazgeçemiyor. İdil Hanım’ın vazgeçemediği eşyalardan biri de bir antikacıdan aldığı, 30 litrelik el yapımı, cam şarap varili. Bu cam varilin içini şarap tıpaları süslüyor.

DEKORASYONDA AHŞAP, MERMER VE BAKIR AĞIRLIKTA *

Dekorasyonda masif ahşap, mermer ve bakır gibi doğal malzemelere ağırlık verilmiş. Aydınlatma ve fenerler Bakır İstanbul, dekoratif objeler Zara Home, H&M Home, Magnolia Culture, Hipicon duvarlardaki posterler ise doovar.com’dan alınmış.

ÇALIŞMA ODASI DEKORASYONU *

Çalışma odası olabildiğince minimal tasarlanmış. Fazla eşya ve objenin dikkat dağıtıcı olduğuna inanan İdil Hanım burada sadece ihtiyacı olan objelere yer vermiş. Çalışırken içmeyi çok sevdiği için, bir de kahve köşesi tasarlamış.

MUTFAK DEKORASYONU *

Mutfakta zaman geçirmeyi çok seven çift, alanın küçük olması nedeniyle seçilen eşyaların fonksiyonel olmasına özen göstermiş. Ekstra raf ve dolaplar ekleyerek alanı daha verimli kullanmaya gayret etmişler. Evin genelinde olduğu gibi burada da doğal renk ve malzemeler öne çıkıyor. Mutfak aksesuarları Bakır İstanbul, Zara Home ve H&M Home’dan.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: FEVZİ ONDU
Evim Dergisi 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

lilyum çiçeği bakımı

Lilyum çiçeği bakımı nasıl yapılır? Lilyum anlamı ve yetiştirilmesi

Ayvalık’ta 1800’lerden kalma bir evdeyiz: Tepedeki küçük beyaz ev