Temizlik malzemeleri

0

Temizliğe başlayacaksınız. Peki bunun için kullanacağınız araç ve gereçlerin temiz olduğundan emin misiniz?

Çamaşır makinesi
Çamaşır makinenizin herşeye yetecek temizleme ikilisi olarak elma sirkesi ve karbonatı görebilirsiniz. Makinenizi  en yüksek derecede çalıştırın. İçine 4 fincan sirke ve yarım fincan karbonat ekleyip makinenizi 1 saat çalıştırın.  Sonra makineyi kısa programda tekrar çalıştırın, bittikten sonra da suyu boşaltıp makineyi kurulayın. Beyaz  çamaşırlarınızı yıkarken bir taşla iki kuş vurabilirsiniz. Beyazları yıkarken kullanacağınız çamaşır suyu hem  çamaşırlarınızın hem de makinenizin hijyenini sağlar.

Bulaşık makinesi
Boş makinenizin içine bir fincan beyaz sirke döküp en yüksek sıcaklıkta çalıştırın. Makinenin kokusunu gidermek  istiyorsanız, boş makinenin içine bir fincan karbonat atarak en yüksek sıcaklıkta çalıştırmanız yeterli. Eğer  bulaşık makineninizin içindeki suyun paslı kahverengi olduğunu fark ederseniz bunun suçlusu suyun içindeki demir ya da bulaşık makinesi deterjanınızın bozulmuş olmasıdır.

Elektrikli süpürge

Eğer makineniz torbasızsa her kullanımdan sonra içini boşaltın. İçinde kalan tozları bir bez yardımıyla temizleyin.  Filtrenin üzerinde biriken tozları alın. Yılda bir kez de filtresini değiştirin. Islak kuru elektrikli süpürgelerde ise suyu boşalttıktan sonra hazneyi iyice yıkayarak temizleyin ve sonra her yerini hiç su kalmayacak şekilde kurulayın.  Tamamen kuru olduğuna emin olun.

Toz tutucu fırça&süpürgeler
Toz tutucu fırçaların üzerindeki tozu kullandıktan sonra dışarıya silkeleyin. Süpürgeler biraz daha fazla özen  gerektirir. Evdeki tüm tozu topladığınız süpürgelerinizle işiniz bittikten sonra ılık su ve az bir deterjan ile temizleyin.  Sonra iyice durulayıp kuruması için mümkünse açık havada bir yere koyun.

Süngerler
Dezenfekte etmek için süngerinizi mikrodalga fırına girebilecek bir tabağa su içinde yerleştirin yüksek ısıda bir  dakika ısıtın. Diğer bir seçenek de bir kabın içerisine su ve çamaşır suyu koyup süngerinizi bir süre bu suyun içinde  bekletin. Sonrasında iyice durulayıp kurumaya bırakın.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.