Taşınmanın püf noktaları

0

Taşınmanın, hayatta yapılabilecek en stresli aktivitelerden biri olduğu şüphesizdir. Ancak, doğru planlama ve hazırlanma ile bir sonraki taşınmanızı daha kolay hale getirebilirsiniz.

Taşınmadan 1-2 hafta önce: Sahip olduğunuz eşyaları objektif olarak değerlendirin. Hangilerini götürmeli, hangilerini bırakmalı veya atmalısınız? Fazla eşyanın, daha fazla taşınma maliyeti yaratacağını unutmayın. Atacağınız, bırakacağınız ve taşıyacağınız eşyaları ayırmakla işe başlayabilirsiniz. Eğer satış değeri olan eşyalarınız varsa, bu eşyalar için ilan verebilirsiniz. Paketlemeyi siz yaparsanız, uygun biçimde paketlenmeyen eşyalarda oluşabilecek hasarlardan siz sorumlu olursunuz. Paketleme işini kendiniz yapacaksanız, porselen yemek takımı, spesifik mutfak aletleri vb. gibi nadiren kullandığınız eşyalar öncelikli olmak üzere, kolileri hazırlamaya başlayın. Kolileri hazırladıkça üzerine içeriğini ve hangi odaya ait olduğunu yazmayı unutmayın ve kolilerin taşınamayacak kadar ağır olmamasına özen gösterin. Yeni eviniz için bir yerleşim planı hazırlamaya başlayın. Spesifik eşyaları ayrıca planınızda belirtin. Gazete, dergi abonelikleri ve kredi kartı adres değişikliklerinizi yapın. Doğalgaz, elektrik, su, telefon, kablo tv, internet bağlantısı gibi aboneliklerinizi iptal ettirmek için gerekli başvuruları yapın. Yeni abonelikler için taşınmadan bir gün önce kullanıma hazır olacak şekilde başvurun, böylece taşınma günü her şey kullanıma hazır olmuş olur.
Taşınmadan 1-2 gün önce: Buzdolabı ve derin dondurucunuzu boşaltın ve defrost işlemine başlayın. Her ikisini de dezenfekte edin, temizleyin ve havalanmalarını sağlayın. Evde kasanız varsa, içindekileri boşaltın. Önemli evraklarınızı, mücevherlerinizi ve değerli eşyalarınızı güvenli bir yere veya kiralık banka kasasına aktarın. Kamyon şoförüne yeni evinize nasıl gideceğini belirten bir kroki hazırlayabilirsiniz. Ayrıca, cep telefonunuzu vermeyi unutmayın. Eğer, şehirlerarası bir yere taşınıyorsanız, size ulaşamadığı durumlar için alternatif bir kişinin telefonunu verin. Gelen kargo ve mektupları size yönlendirebilmeleri için, apartman/site görevlileri veya yöneticilerine yeni adresinizi bildirin.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.