Stil sahibi salon fikirleri

0

Salonunuz vadesini doldurmuş ve “beni yenile” diye imdat çığlıkları atıyorsa, harekete geçme zamanı gelmiş demektir. İşte salon için dekorasyon fikirleri…

SEHPA MI? PUF MU? *

Ana mobilyalarla kombin kumaş kaplı bir puf kullanım açısından çok daha elverişlidir. Böylece hem kitaplarınız, aksesuar ve servisiniz için alan sunar, hem de oturma alanı yaratır. Ancak kumaşı temiz tutmak sizi biraz zorlayabilir.

Gloria kanepe, Doğtaş.

KİLİM VE HALILAR *

Mükemmel oda bölücüler… Üstelik dekoratif olarak da atmosferi tamamlıyor, renk ve dinamizm kazandırıyor, zemindeki kusurları gizliyor. Satın alırken kanepe ve koltukların aynı anda üzerine basarak bir oturma grubu oluşturması için ölçünüzü doğru hesaplayın.

İŞLEVE GÖRE AYDINLATMA *

Evet, en az üç, en fazla beş aydınlatma kullanımı öngörülebilir. Ama dikkat! Bu geniş alanlar için uygun bir durum. Stüdyo dairelerde ortadan asacağınız tek bir sarkıt her alanı aydınlatır. Dilerseniz bunu küçük bir okuma lambası ve açık mutfakta tezgah üstü spotlarla destekleyebilirsiniz. Eğer kuzeye bakan bir daireyse tavan spotları da oldukça işlevseldir.

Çetmen Mobilya.

DUVAR KAĞIDIYLA BÜYÜK ETKİ… *

Yaşam alanlarına renk, doku ve desen kazandırmanın en kolay yolu tek duvar olsa bile kağıt kaplamak. Üstelik bu yıl hiç olmadığı kadar iri, bol renkli bir eğilim var. Bundan faydalanarak salonda tropik bir orman etkisi yaratabilirsiniz. Bunu büyük ev bitkileri ile desteklerseniz kendinizi adeta bahçedeymiş gibi hissedeblirsiniz.

Gardisette, Jab Anstoetz.

İKİ RENK BOYAYALIM MI? *

Tek mekanda duvarları iki tonda boyamak basit ama efektif bir çözüm. Zemine yakın bölümü daha koyu, tavana doğru daha açık olan tonları boyayarak mekan algısını küçültüp büyütebilirsiniz. Tam tersi yani zeminde açık tavana doğru koyu tonlarsa mekana hacim ve derinlik kazandırır.

Çizgileri boyarken ince bir yapışkan bant kullanın ancak duvara yapışmasını önlemek için boya kurumadan hemen önce çekip çıkarın. İşe en açık ve pastel tondan başlatın ve düzgün çizgiler boyamak için su terazisi kullanın.

Koçtaş.

KISA PERDELER Mİ? *

Perdeleri tavana yakın asmak ve yere hafif bindirerek bırakmak pencereleri olduğundan büyük gösterir. Eğer perdeleriniz yeterince uzun değilse araya ya da etek uçlarına kumaş bant ekleyerek uzatabilirsiniz. Bu uygulama kalın fon perdelerde daha iyi durur. İnce olanlarsa fazla buruşuk ve dağınık bir görüntü yaratır. Eğer kanepeniz pencerenin önünde duruyorsa perdeleri net pencere ölçüsünde asın.

DUVARA YAKIN MI? *

Oturma alanı için ayırdığınız ölçü kanepe ve koltukların karşı karşıya gelecek şekilde yerleşimine imkan veriyorsa başka seçenek aramayın. Çünkü bu kurgu kolayca sosyalleşmenizi sağlar. Küçük loft dairelerde oturma alanı için genellikle köşe kanepe tercih ediliyor. Ama bunun ille de duvara dayanması gerekmiyor. Televizyon, şömine, yemek ya da çalışma alanlarının trafik akışını bölmek için ortaya doğru bir yerleşimde olabilir.

TAKIM MI? FARKLI MI? *

Benzer renklerde üçlü, ikili ve tekli bir takım her daire tipine elverişli bir alternatif olmayabilir. Oysa çarpıcı renkte bir kanepe, buna kontrast iki koltuk çok daha dinamik bir etki bırakır. Ancak seçim yaparken orantılarını da hesaba katın. Çok geniş bir kanepenin yanında iki küçük sandalye biçimsiz durur.

Mobilya formlarının 1970’ler ve 20. yy stili gibi birbirlerine yakın dönemleri yansıtması da bütünlük açısından önemli. Ayrıca bol desenli bir kanepeniz varsa koltukları düz ya da tam tersi seçin. Kısacası renk ve desenleri karıştırın ama abartmayın.

Marks&Spencer.

HAZIRLAYAN: PELİN ÖZKUL

ŞEHİR MERKEZİNDE AMA ŞEHİR DIŞINDA GİBİ

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.