Sıradan bir evin dönüşümü

0

Coyle Ailesi, 1998 yılında taşındıkları evlerinin standart yapısını görsel bir şölene dönüştürmek için, akıllı tasarım ürünleri ve renklerin gücünden yararlanmış.

Londra’nın kuzey batısında 1915 yılında inşa edilen ev, 4 yatak odası ve terastan oluşuyor. Ev kadını Caryn; IT danışmanı eşi Simon, kedileri Cobi, 14 yaşındaki ikizleri Erin ve Daniel ile 1998 yılında bu eve taşınmışlar. Caryn ve Simon 18 ay içinde 80 kadar ev gezdikten sonra nihayet aradıkları bu mükemmel evi bulmuşlar. Evi ilk önce Caryn görmüş ve işteki Simon’ı aramış: “Ona bir ev satın aldım dedim, Simon’ın sorusu ise ‘onu ne zaman göreceğim’ oldu. O akşam üzeri evi görmeye gittik, ertesi gün planlamaları yaptık, onu izleyen günlerde ise değişiklikleri gerçekleştirdik. Üç hafta sonra eve taşınmıştık.” Caryn’in çabucak harekete geçmesinin en önemli nedeni, sonunda tüm isteklerine hitap eden bir ev bulması olmuş. 4 yatak odası, oturma odası, içinde oturma, yemek, çalışma alanları ve mutfağı da barındıran açık planlı bir yaşama alanı ve geniş bir banyo. Üstüne üstlük ev yaşanılabilir bir durumdaymış. “Evimde ilginç özellikler arıyordum, giriş kapısının vitrayları ve oturma odasındaki şömine gibi… Ancak eve karakter eklemek için çok çalışmam gerektiğini de biliyordum” diyor Caryn. Ve bugüne kadar bu, Caryn’in görevi olmuş.

İlk başta evin tüm elektrik tesisatı ve zemindeki laminat parkeleri yenilenmiş, duvarlar boyanmış. Çok kötü durumda olan banyonun acil bir makyaja ihtiyacı varmış.

Duvarlara ahşap rabıta yapılıp onların boyanması ile bu da sağlanmış. Tüm bunları mutfaktaki dönüşüm izlemiş. Eski mutfak beyaz laminat dolaplar ve gri formikadan küçük bir tezgaha sahipmiş. Caryn mutfağı yenilemenin aldığı en doğru kararlardan biri olduğunu söylüyor: “Tarzım yıllar geçtikçe değişti, ancak bence mutfağımla şekillenmeye ve olumlu yönde ilerlemeye başladı. Shaker tarzının basit çizgilerine aşık oldum ve onu tüm evime eklemek tutkum oldu.”

Genç çift bu yenilemeleri yaptıktan sonra bilinçli olarak başka bir değişiklik yapmamış ve ikizlerin büyümesini beklemiş. Onlar büyüdükten sonra ise evdeki değişikliklere yeniden başlamışlar: “Onlar büyüyene kadar ev gerçekten büyük bir oyun odasıydı. İkizler evin her yerinde oynadılar, küçük arabalarını sürdüler. Büyüdüklerinde yerler çizilmişti, tüm katlar korkunç görünüyordu ve onarılmaya ihtiyaç duyuyordu.”

Caryn ikizler büyüdükten sonra tekrar harekete geçmiş, ilk olarak zemindeki parkeler zımparalanmış, yeniden verniklenmiş.

O güne kadar aynı odada uyuyan ikizler için ayrı odalar tasarlanmış: “Erin’e kendi odasını dekore edebileceği konusunda söz vermiştim. Odasını kendi yaptı, ben hiçbir şey eklemedim. Daniel ise yeni odasına kesinlikle ilgi duymadı, bu yüzden onun için Erin ile birlikte deniz temalı bir oda yaptık.”

AFRİKALI ERKEK figürlerini seyahatlerinde iki set olarak alıp getirmiş Caryn. Koloniyal stilin renkleri bu odanın tarzını belirlemiş.

YEMEK MASASININ yanındaki büfeyi Caryn yerel bir dükkanda bulmuş. Büfenin üzerindeki aynalar Güney Afrika, Fransa ve internet sitelerinden alınmış.

İngiliz tarzı bir banyoya sahip olmak için ayaklı küvet kullanılmış. Duvarda ise ahşap üzerine boya uygulaması yapılmış.

ERIN’İN ODASINDA pembe renk sadece abajur ve tekstil ürünlerinde kullanılmış. Yatak ve aksesuarların çoğunluğu Laura Ashley’den alınmış.

DANIEL’IN ODASI duvardaki eskitme ahşap görünümlü duvar kağıdının etrafında şekillenmiş. Dümen ayna ve deniz mavisi boya ile kıyı teması oluşturulmuş. Caryn boyadığı elma sandıklarını raf olarak kullanmış.

AÇIK PLANLI yaşam alanında kullanılmayan bir köşeye ahşap çalışma masası yerleştirilmiş. Üst kata çıkan merdivenlere ise onlarca çerçeve içinde aile fotoğrafları asılmış.

EBEVEYN ODASINDAKİ tablolar yeni, beyaz, huzurlu bir yatak odasına ilham kaynağı olmuş. Caryn “Bu benim için alışılmadıktı, çünkü renk seviyorum ve bu tabloları almadan önce, yatak odamı değiştirme gibi bir düşüncem de yoktu” diyor.

Bu evde her oda, kendi hikayesini anlatmak üzere yeniden dekore edilmiş. Harika bir renk paletine dayanan Güney Afrika’dan gelen koloniyal parçaların yanı sıra İngiliz retro stili de evde kendine yer bulmuş.

OTURMA ALANINDAKİ kanepe mavi beyaz şeritli kumaş ile kaplatılarak yenilenmiş. Üzerinde yastıklar Laura Ashley’den alınmış. Mutfak özel olarak yaptırılmış. Bölgedeki bir dükkan sahibi Caryn’e Fransa’daki bir mutfağın resmini göstermiş ve onu yaptırmaya karar vermişler.

 

HAZIRLAYAN RENEE GREEN FOTOĞRAFLAR DAVID GILES / GAP INTERIORS DERLEYEN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.