Seramikte yeni ne var? – Evim

Seramikte yeni ne var?

Yaşam alanlarınızın duvar ve zeminlerini seramik ile kaplamak ya da seramiklerini yenilemek istiyorsanız sezon yeniliklerine gelin birlikte göz atalım.

Nasıl seçmeli?
• Ürün seçiminde, estetik özelliklerin yanı sıra teknik özellikleri de inceleyin.
• Ürünü, insan trafiğinin yoğun olduğu yerlere döşeyecekseniz seçiminizi ona göre yapın.
• Dış mekana döşeme yapacaksanız porselen ürünleri tercih edebilirsiniz.
• Dış mekana yer karosu döşenecekse özelliğine uygun yapıştırıcı ve su geçirmez, dona dayanıklı derz dolgu malzemesi kullanılmalıdır.
• Duvar karolarını zemine ve dış mekanlara döşemeyin.
• Ancak yer karolarını uygun yapıştırıcıları kullanarak duvarlara döşeyebilirsiniz.

Son eğilimler ne yönde?
Seramik karoların yalnızca banyo ve mutfaklarda kullanılan beyaz renkte ve 10×10 cm ebatlarında kareler olarak
görüldüğü zamanlar çoktan eskide kaldı. Seramik karolar, antre gibi çok yoğun olarak kullanılan alanlar ve yemek odası, mutfak gibi lekelenmeye açık bölgeler için değerli bir zemin kaplaması olması nedeniyle ev dekorasyonunda aranan bir malzeme haline geldi.
Renk: Seramik zemin ve duvar karolarının renkleriyle ilgili iki temel trend var. Bunlardan biri karo koleksiyonlarına daha çağdaş bir dokunuş veren parlak renkler diğeri ise minimalist estetiğin taleplerine yanıt veren yumuşak renkler. İç dekorasyonda kullanılanlarla uyum sağlayacak bir renk paleti oluşturmak için seramik karoların yapımında kullanılan ham maddelerin renk seçenekleri de kapsamlı bir şekilde inceleniyor ve çeşitli renk paletleri belirleniyor. Genel olarak zemin karolarındaki favori renkler bej, kahverengi ve siyah. Klasik bir kullanım olan mavi ile beyaz kombinasyonu haricinde son dönemlerde sarı ve yeşil gibi Akdeniz renkleri ile beyaz kombinasyonlarına da sıklıkla rastlanıyor. Son zamanlarda açık renklere bir geri dönüş olduğu da söylenebilir.
Format: Karoların standart olarak belirtebileceğimiz çeşitli formatları var. Son yıllarda mekandaki mobilyaların duruşunu çok daha da belirgin hale getiren, daha modern ve tarz sahibi bir görüntü veren köşeli yapı oldukça popüler.
Desenler: Ortaya çıkan yeni dekorasyon trendleri seramik karoların desenlerini de etkiliyor. En sık görülen karo desenlerinden biri geometrik şekiller ve yazı karakterlerinin dekoratif bir metin olarak kullanılması. Seramik karoların kullanım yerlerine göre de desenler değişiyor.Pop trend olarak tanımlanan akımda ise beyaz zemin üzerine canlı renk li semboller kullanılıyor. Bu trend genel hatlarıyla 1960’lı ve 1970’li yıllardan esinleniyor. Yeni seçenekler sunan bir başka grafik desen ise 1960’lı yılların orijinal popüler tarzını hatırlatan, çekici ortamlar yaratan geometrik, ferah desenler. Her zaman moda olan motifler ise doğadan alınanlar. Karoların doğal taşlar olan granit ve mermere benzetilmesinin yanı sıra renkler ve desenler de doğadan esinleniyor.
Malzeme kombinasyonları: Farklı malzemeleri seramikle birleştirmek yeni desenlerin ortaya çıkmasını sağladığı gibi seramik karoların grafik yönünü de zenginleştiriyor. Seramikle en çok birleştirilen malzemelerden biri cam. Son yıllarda ahşap ve plastik ile de birlikte kullanıma rastlanıyor.

BUNLARA DİKKAT!
• Seramik seçiminde ürünlerin teknik ve estetik özelliklerini dikkate alın.
• Mat veya parlak yer seramiği seçimlerinde estetik beğeniler ön planda. Ancak mat yüzeyler, aşınmaya karşı parlak yüzeylerden daha dayanıklı. Sırlı yer ve duvar seramiklerinde leke oluşumu daha az ve parlak sırlı yüzeyler, daha kolay temizlenir.
• Kutu üzerindeki üretim tarihlerini kontrol edin, farklı üretim tarihlerine ait seramikler varsa, döşenmeden önce ayırın. Aynı üretim tarihine ait seramikleri, aynı mekana döşeyin.
Fotoğraflar sırasıyla: Vitra, Ege Seramik, Çakmak Seramik, Yurtbay Seramik, Seramiksan.

Bir Cevap Yazın