Sayılarla dekore edin

Dekorasyon ve tadilat çalışmalarında kullanabileceğiniz bazı genel geçer rakamları bilmeniz işinizi çok kolaylaştıracaktır.

40-50 cm
Konforlu bir orta sehpa yüksekliğidir. Çoğu kanepenin oturma yeri yüksekliği 45/55 cm yüksekliğindedir. Bundan 5 cm kadar daha alçak bir orta sehpadaki kahvenize rahatça erişebilirsiniz.

90 cm
Mutfak tezgahının ideal yüksekliğidir. Bu mesafede yemekleri hazırlamak daha rahat olmasının yanı sıra, mutfak aletleri için de yeterli yükseklik bırakılmış olur.

5 cm
Duvara astığınız tablolar arasındaki en doğru uzaklıktır. Resimleri yatay da assanız, dikey de assanız gerekli mesafe 5 cm’dir. Bu şekilde tabloların gruplanması dağınıklık değil, aksine hoş bir kompozisyon oluşturur.

152 cm
Tablolarınızı ve aynaları asmak için gerekli olan optimum yüksekliktir. Yerden asacağınız objenin orta kısmına dek ölçerek belirleyin, bu şekilde göz hizasını elde etmiş olursunuz.

183 cm
Televizyondan kanepe veya koltuğunuza olması gereken mesafedir. Uygulanacak en akıllıca mesafedir, zira bundan  daha uzak oturursanız gözleriniz gereğinden fazla yorulur, daha yakın oturursanız televizyon izlemek konforsuz  hale gelir. Bir istisna var: Eğer yüksek çözünürlüklü bir televizyonunuz varsa ekranın diagonal  uzunluğunu 1,5 ile çarpın ve bu mesafeyi kullanın.

81-100 cm
Duvarınızın ortasından geçen çıtanın yerden yüksekliğidir. Yerden çıtanın ortasına dek ölçün. Genellikle kural şudur: Çıta duvarın en alttaki 1/3’lük kısmını ayırır.  

HAZIRLAYAN NUR B. ANAÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Duşunuz konuşsaydı!

Süt şişesinden vazo