Samimi İskandinav şıklığı

0

Ham ahşap mobilyalar, metal aksesuarlar, beyaz ve gri duvarlar, yeşil bitkiler… İStanbul Göztepe’deki bu apartman dairesi, İskandinav stilinin en belirgin özelliklerini tüm güzelliğiyle sergiliyor.

İki oda ve salondan oluşan küçük bir apartman dairesindeyiz. Bu daire yaklaşık bir yıldır Betül-Aykut Bora çiftini ve kedileri Ponçik ile Gece’yi misafir ediyor. Vien Details&More markasının yaratıcısı Betül Hanım, bu evi daha ilk gördüğünde sevmiş. Onu en çok etkileyen ise evin ışığı olmuş. “Bembeyaz duvarları, yeşilliğe bakan ferah ve geniş bir balkonu ile tam da aradığımız evdi” diyor ve “Dekorasyonda, İskandinav tarzını seviyoruz ama özellikle bembeyaz ve soğuk bir ortam olmasından uzak duruyoruz. Ahşap mobilyalar evde sıcak bir hava yaratıyor. Ve yeşillikler nerdedeyse her odada olmazsa olmazımız” diye tamamlıyor sözlerini Betül Hanım. Ona huzur ve ferahlık hissini verdiği için hem duvarlar, hem de tekstil ürünlerinde beyaz ve tonlarından vazgeçmemiş. Dekorasyon yıllardır ev sahibesi için hem ilgi alanı, hem de keyifli bir uğraş aslında. Instagramdaki @dokuzuncukat hesabında bol bol evine de taşıdığı dekorasyon zevkini yansıtıyor.

SALONDAKİ kanepeler Doğtaş Mobilya’dan. Gri metal vitrin, masif ahşap masa ve masif ahşap TV ünitesi Ikea’dan, sandalyeler Aykut Bey’in anneannesinin yadigarları.

METAL TELLERDEN siz de benzer bir çerçeve yapabilirsiniz. Fotoğraflarınızı tellere, telle aynı renge boyadığınız ataşlar ile tutturabilirsiniz.

MUTFAKTA özellikle az eşya olması ev sahibesi için çok önemli. Duvarlar, dolaplar ve tezgah beyaz tercih edilmiş. O yüzden olduğundan daha geniş ve ferah duruyor.

ÇALIŞMA ODASINDAKİ hakim renk yine beyaz. Bu odada yer alan dolaplarda ev sahibesinin çekimlerde kullandığı eşyalar yer alıyor. Odada bol miktarda yeşillik ve sukulent var. Beton saksılar Vien Details&More’dan.

YATAK ODASINDAKİ masif ahşap yatak, şifoniyerler, ayna ve yerdeki hasır minder Ikea, anı çerçevesi Sosyopix’ten alınmış.

“Beyaz benim vazgeçilmezim, mobilyada ise masif ahşap. Duvarların beyaz olması ferahlık katıyor yaşam alanlarımıza. Sadece yatak odasında yatağın bulunduğu alanda koyu gri tercih ettik. Pencere önü yatağı yerleştirebileceğimiz alandı ve bu alan odanın diğer bölümlerinden ince kolonlarla ayrılmıştı. Odayı gördüğümüz an o alanın gri olmasını istemiştik. Tam hayal ettiğimiz gibi oldu.”

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ FOTOĞRAFLAR FEVZİ ONDU

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.